údaje o vydání, tiráž

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde je možné zjistit údaje o vydání, resp. kolikrát byl konkrétní titul dříve vydán? Existuje nějaká norma stanovující, jak psát údaje o vydání do tiráže? Musí být vždy uvedeno, kolikrát titul česky již vyšel? Naše nakladatelství připravuje vydání knihy Líheň od Miroslava Žambocha (1.+2.díl v jednom svazku), která dříve vyšla v nakladatelství Wolf Publishing v roce 2004 (první díl), 2005 (druhý díl). Ráda bych měla správné údaje v tiráži. Mohu uvést následující? Vydání druhé, v Tritonu vydání první.

Odpověď

Dobrý den, obsah tiráže u knih stanovuje norma ČSN 01 0166, která je účinná od 1.2.1993. Doporučili bychom Vám proto tuto normu blíže prostudovat.
* ČSN 01 0166 Nakladatelská (vydavatelská) úprava knih a některých dalších druhů neperiodických publikací.  Praha : Federální úřad pro normalizaci a měření, 1992. 15 s.

Podle ČSN 01 0166 se v tiráži v části pro bibliografické údaje uvádí mimo jiné údaj o pořadí a druhu vydání (bod 5.2.6). Označení vydání se dále uvádí na titulním listu nebo jeho rubu, stejným způsobem se uvádí i údaj o dotisku (bod 4.4.1). Způsob zápisu označení vydání je pak podrobně popsán v normě ČSN 01 0166 v bodě 4.4.2. Mimo jiné se zde píše, že se označení vydání skládá z řadové číslovky (zpravidla arabské) udávající pořadí vydání v dané jazyku a z výrazu vydání. Vždy se uvádí i 1.vydání. U dalších vydání se uvádí jejich stručná charakteristika, např.  "přepracované". V normě je i několik příkladů:
* v tiráži lze uvést kromě celkového pořadí vydání i pořadí vydání v daném  nakladatelství, příklad: 5. (v Odeonu 3.) vydání
* nelze-li stanovit celkově pořadí vydávání uvádí se jen pořadí vydání v daném nakladatelství, příklad: v Odeonu 3. vydání

Přehled o českých vydáních konkrétního titulu můžete získat z České národní bibliografie (ČNB, http://sigma.nkp.cz/cze/cnb). Z dalších zdrojů NK ČR můžete využít i Elektronický katalogu NK ČR - bázi NKC nebo bázi ISN - Ohlášené knihy a hudebniny, případně Souborný katalog ČR (http://sigma.nkp.cz/F).  ČNB nyní obsahuje záznamy knihy vydaných od roku 1901, průběžně jsou dodávány i informace o knihách vydaných v období 1801-1900. ČNB zpracovává NK ČR ve spolupráci s dalšími knihovnami, základ ČNB tvoří fond NK ČR, který je budován hlavně na základě práva povinného výtisku. Může se samozřejmě stát, že ČNB nemusí obsahovat údaje o veškeré knižní produkci v ČR, záleží na disciplíně při odevzdávání povinných výtisků a také na tom, jaké informace se podaří pracovníkům knihoven dohledat na aktuálním knižním trhu atd.  U starší literatury je vhodné ověřit možná vydání v naskenovaných Generálních katalozích I a II, případně v naskenované Bibliografii 19. století (http://katif.nkp.cz/katalogy.aspx).