Učení se jazyka bez pomoci

Text dotazu

Dobrý den,
jak dlouho by se cizinec (minimalistický aglutinační jazyk) učil češtinu (či jiný jazyk podobných principů), kdyby žil v prostředí, kde se jí mluví, ale nikdo by neuměl ani slovo v jeho jazyce? Za jak dlouho by se dokázal domluvit a jak dlouho by trvalo, než by mluvil plynule?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď není vůbec jednoznačná - učení cizího jazyka ovlivňuje mnoho faktorů a v podstatě vůbec nezáleží na tom, jakým jazykem mluvím (tedy např. minimalistickým) a jaký jazyk se učím (češtinu, angličtinu, čínštinu).

Nejdůležitějším předpokladem je ochota cizince se jazyk učit a k výuce přistupovat aktivně - navštěvovat kurzy, používat získané znalosti v praxi, atd. Pokud se jazyk nebude aktivně učit a bude sedět někde v izolaci, samozřejmě se ho nenaučí.

Proces učení je ale ovlivněn mnoha individuálními faktory, jako je věk nebo jazykový talent.

Pakliže se ale ptáte, zda by se takovýto cizinec naučil česky, kdyby jej někdo vysadil v ČR a nemohl se s nikým domluvit žádným jiným jazykem, tak odpověď je ano, naučil, protože jazyk je komunikační nutnost a jeden z adaptačních mechanismů, ale nelze říci, jak dlouho by mu to trvalo (tam hrají roli právě ty individuální faktory a míra osobní aktivity).

Krásným příkladem byl indián Čerwuiš, kterého český etnograf a cestovatel A.V. Frič přivezl v 19. století do Prahy - kromě kulturních zvyklostí se po čase naučil i obstojně česky.

Použité zdroje

osobní konzulatce s doc. Mgr. Libuší Heczkovou, Ph.D. (FF UK)