Účel světí prostředky

Text dotazu

Dobrý den, co znamená přísloví: účel světí prostředky?
Děkuji. A kde najdu další význam českých přísloví na internetu??

Odpověď

Dobrý den,

Jako odpověď na význam přísloví: účel světí prostředky, přikládáme následující vysvětlení z knihy : Kovářová, Stanislava. Proč se říká? 2. 1.

 vyd. Olomouc: Alda, 1996. 121 s. ISBN 80-85600-30-7.

Účel světí prostředky = pro dosažení stanoveného cíle je možné všechno Když v roce 1517 přibil Martin Luther (1483 - 1546) na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí, jistě netušil, že prolomil dosud pevnou bariéru katolicismu a odstartoval proces reformace, v jehož průběhu se církev dostala do hluboké krize a musela zmobilizovat všechny své prostředky. Jejím účinným pomocníkem v boji proti reformaci se stal jezuitský řád  - Tovaryšstvo Ježíšovo. U zrodu stál Inigo de Recalde y Loyola (1491 - 1556).

Který spatřil světlo světa v severošpanělské Loyole jako nejmladší ze třinácti dětí. Protože pocházel ze šlechtické rodiny, dostalo se mu  výchovy na královském dvoře a poté se stal vojákem. Teprve zranění a následující dlouhá rekonvalescence jej vedla k tomu, "prohlédl" a vojenský plášť vyměnil za roucho poustevníka. Celý rok prožil u poutního místa Montserratu nedaleko Barcelony a v jeho průběhu sepsal svá duchovní cvičení .Potom se doučil latinsky a odešel  na pařížskou Sorbonnu.

Odchodem do Paříže začala další etapa jeho života, neboť právě zde položil v roce 1534 základní kámen jezuitského řádu, který papež potvrdil v roce 1540, a stal se jeho řádovým generálem. Úkolem nového řádu, jehož heslem bylo "Vše k větší slávě boží" , se stalo čelit krizi katolicismu, do níž se dostal v důsledku reformace, a obnovit moc a jednotu církve. Jeho příslušníci skládali vedle obvyklých slibů chudoby, čistoty a poslušnosti i slib zvláštní podřízenosti papeži a museli být plně disponibilní, tj. použitelní kdekoliv, kdykoliv, jakkoliv a čímkoliv. Na rozdíl od jiných řádů nežili v tichu a ústraní klášterů, nýbrž působili přímo mezi lidmi. Škála prostředků, které využívali, byla pestrá, nejúčinnějšími se staly kazatelny, zpovědnice, školy a misijní činnost. Prostředkem protireformačního působení jezuitů však byla i celá oblast barokní kultury, neboť i literatura, hudba, výtvarné umění nebo divadlo stejně jako okázalé církevní slavnosti či budování pompézních staveb mohly být vhodně využity k dosažení vytčeného cíle.

Do českých zemí uvedl jezuity Ferdinand Habsburský v roce 1556, aby "vytrhali husitské býlí" a obnovili nadvládu katolické církve. O tom, jak se chovali, svědčí nejlépe označení "jezovita" pro pokrytce, fanatika, či farizeje. Zakladatelem řádu Ignác z Loyoly byl sice už v roce 1622 svatořečen, ale tovaryši Ježíšovi se svou horlivostí a důsledností stávali postupem trnem v oku některých evropských panovníků. Pod jejich tlakem byl jezuitský řád papežem Klimentem XIV. v roce 1773 zrušen  , ale v roce 1814 znovu obnoven.