učebnice literatury, hodnocení

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o poskytnutí informací o tom, které konkrétní články, recenze se zabývají hodnocením či porovnáním současných čítanek literatury a učebnic českého jazyka pro 7. ročník ZŠ. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

výběrové články a recenze jsou k dohledání v katalogu Článků v českých novinách, časopisech a sbornících (ANL):
http://sigma.nkp.cz/F/5P5R7T4YNESBGI7SPT7PLUS1Y5N86LI4AQK4SQRBULSTGVF4B4-01799?func=file&file_name=find-a&local_base=ANL ( U některých bibliografických záznamů je uvedena internetová adresa, na které je zveřejněn plný text článku. )

Jako příklad uvádíme například články a recenze:

HUBÁČEK, Jaroslav. Český jazyk, literatura a komunikace. Nové knihy. roč. 40, č. 6 (20000209), s. 14. ISSN 0322-922X.

HOLASOVÁ, Táňa. Anketa k užívaným učebnicím českého jazyka a literatury na 2.stupni základních škol. Český jazyk a literatura. roč. 53, č. 5 (2002/2003), s. 209-211

ŠAFÁŘÍKOVÁ, Dagmar. Nad novými učebnicemi literatury. Čtenář. roč. 48, č. 9 (1996), s. 331-332. ISSN 0011-2321.

LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. K čítankám na 2.stupni základní školy. Český jazyk a literatura. Roč. 54, č. 2 (2003/2004), s. 53-56.

SKOPAL, Pavel J. Brandýský sborník o učebních textech - a nejen o nich. Češtinář roč. 8, č. 2 (1997/98), s. 58-61.ISSN 1211-6874.

DOBIÁŠ, Dalibor. Učebnice literatury z nakladatelství Atlantis je místy povrchní. Lidové noviny. Praha. roč. 11, č. 184 (19980808), s. 12. ISSN 0862-5921.

VALÁŠEK, Martin. Učebnice literatury z Českého spisovatele. Souvislosti. roč. 8, č. 3/4 (1997), s. 452-455. ISSN 0862-6928.

Dále je zde několik recenzí na knihy: Kouzelné zrcadlo literatury (I.,II.) od Jaroslava Blažkeho aj.

Články a recenze k tématu by mohlo obsahovat periodikum: Český jazyk a literatura. Praha: Fortuna, (1963 - ). ISSN 0009-0786 . Novější svazky tohoto periodika si můžete zapůjčit ve Studovně periodik NK.

Některé informace byste mohla nalézt i v Učitelských novinách:
http://www.ucitelskenoviny.cz/ či na internetové stránce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR:
http://www.msmt.cz/vzdelavani/ucebni-dokumenty .