U starých Hebrejců byl prý pes, symbolem nečistého - nejvíc nečisté zvíře ze všech. Je to v nějaké literatuře ?

Text dotazu

Na starším článku Wikipedie psali že u Hebrejců i okolních národů byl pes považován za nejvíc nečisté zvíře. Pes byl vlastně jakýmsi symbolem nečistého - je to někde v literatuře ?

Odpověď

Dobrý den,

o čistotě / nečistotě živočišných symbolů se píše v mnoha knihách, my uvádíme ukázky z několika z nich.

 Islám sice považuje psa za „nečistého", ale jako strážce jej strpí.

Zdroj: BIEDERMANN, Hans. Lexikon symbolů. Praha: Beta, 2008.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:43c1d9e0-c111-11e4-ba2b-5ef3fc9bb22f

Ve SZ byl pes považován za nečistého a byl výmluvným obrazem všeho sprostého a opovrženíhodného. Hlupák, "který opakuje svou pošetilost", je jako pes, který se vrací k svému zvratku...

V smrtelné úzkosti volá spravedlivý k Bohu: "Vysvoboď mou duši od meče, chraň jediné, co mám, před psí tlapou." Tak jako nemáme házet perly sviním, nemáme "psům dávat, co je svaté".

Zdroj: LURKER, Manfred. Slovník biblických obrazů a symbolů. Praha: Vyšehrad, 1999.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:398b5210-e0ae-11e3-94ef-5ef3fc9ae867

Další kuriózní kapitolou je chov domácích zvířat. К Britům pochopitelně a neodmyslitelně patřili psi a Indové z vyšších vrstev dávali už tehdy pořízením si psa najevo svou "progresivnost".

Tento zvyk v Indii přežil pád impéria, a tak se se psy v domácnostech můžeme setkat dodnes, přestože, jak už jsme si řekli, pravověrný hinduista by takového nečistého živočicha domů nikdy nepřijal.

Psy vlastní dnes rodiny dávající najevo svou „pokrokovost“ a prozápadní smýšlení...

Způsob, jakým je Indové chovají, ale Evropana poněkud zaráží. Chov psa se zde omezil na jeho funkci „pes jako symbol statutu“, aspekt společníka zde zcela atrofoval - psi jsou "venčeni" na plochých střechách domů, na procházky voděni nejsou.

Se psy žijícími permanentně v domácnosti se nicméně zachází ohleduplně a jsou hýčkáni; skutečnost, že v hierarchii rodiny jsou pány domu řazeni na podobnou úroveň jako pomocný personál, dobře ilustruje to, že v noci zpravidla spí někde pod moskytiérou na zemi spolu se služebnictvem.

Zdroj: KOMÁREK, Stanislav. Ochlupení bližní: zvířata v kulturních kontextech. Praha: Academia, 2012.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:11ed70f0-ce3d-11e7-80e7-5ef3fc9bb22f

V jihovýchodní Asii byli prase a pes v celé historii nejdůležitějšími domácími zvířaty pro maso. Dodnes se popisuje na tichomořských ostrovech společné sání mléka ženy jejím dítěte, a seletem, zde jsou prase a pes nejdůležitější potravou, zatímco muslimové a hebrejci je považují za nečisté a nedotknutelné. Tato tabu jsou záhadou (např. v Evropě se cca 2000 let nekonzumují psi, předtím byli normální potravou).

Zdroj: ČECHOVÁ, Marie, MIKULE, Vladimír, TVRDOŇ, Zdeněk. Chov prasat. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2003.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:4b1cfce0-e361-11e2-a0b3-5ef3fc9bb22f

Hebrejci považovali některá zvířata za „nečistá“. To znamenalo, že se nesměla jíst. Lidé věřili, že ten, kdo zákaz poruší, se stane také "nečistý"- což znamená, že není dost čistý, aby mohl následovat Boha a být členem společnosti...

Čistá: ovce, kobylka, holub, srnec.

Nečistá: pes, netopýr, pavouk, úhoř, prase, kůň.

Čistá zvířata jsou zhruba ta, která přežvykují píci v žaludku a která mají rozdělené kopyto (sudokopytníci) - např. ovce, kozy, hovězí dobytek nebo srnčí zvěř.

Pokud zvíře přežvykuje píci v žaludku, ale nemá rozdělené kopyto (např. zajíc), tak je bohužel nečisté.

A podobně - pokud má zvíře rozdělené kopyto, ale nepřežvykuje potravu (např. prase), tak je opět nečisté.

A pokud nepřežvykuje píci v žaludku, ani nemá rozdělené kopyto (jako koně, psi, hadi, krysy, lvi), tak je bez diskuse nečisté.

Z ostatních zvířat, například hmyzu - s výjimkou luční kobylky -, je většina nečistá. Podobně jsou na tom ryby, které nemají šupiny a ploutve - a tak se i úhoři ocitli mimo hru.

Od úhořů se držte dál, děti, jsou nečistí!

Zdroj: COLEMAN, Michael. Biblické příběhy. Praha: Egmont, 2007.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6aa4b3c0-b553-11e5-b770-5ef3fc9ae867