Typy dokumentů

Text dotazu

Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jaké třídy a typy dokumentů rozlišujeme v knihovnách?? A zda sem patří i MDT?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

V knihovnictví se můžeme setkat s různými pohledy na typologii dokumentů, která se zároveň postupně vyvíjí s rozvojem nových technologií. Typologie nejsou zcela jednotné, ale v zásadě v nich najdeme stejná pravidla.

Dokumenty jsou dnes také nazývané též informační prameny či informační zdroje, aby zahrnovaly i novodobé typy, především elektronické zdroje.

Typy dokumentů rozlišujeme podle řady atributů a to např. podle formy vycházení, obsahu, typu nosiče, stupně zpracování informace, dle míry zveřejnění.

Níže uvádíme příklady typologie zdrojů podle vybraných kritérií (atributů)

Podle formy vycházení dělíme dokumenty na:

Postupně vydávané zdroje (seriály)

Ukončené zdroje (monografie)

Integrační zdroje

Podle obsahu dělíme dokumenty na:

Písemné (textové)

Obrazové

Zvukové (auditivní)

Audiovizuální

Elektronické

Digitální

Podle stupně zpracování informací dělíme dokumenty na:

Primární

Sekundární

Terciární

Můžeme rozlišovat například tyto typy dokumentů

Monografie

Sborníky

Učebnice

Skripta

Příručky

Encyklopedie. Noviny

Časopisy

Ročenky

Periodické sborníky

Nepravá periodika

Patentové dokumenty

Normy

Vědecko-kvalifikační práce

Výzkumné zprávy

Firemní literatura

Výzkumné zprávy

Legislativní dokumenty

Separáty

Grafiky

Fotografie

Gramofonové desky

Magnetofonové kazety

CD-ROMy

DVD

Zvukové záznamy

VHS

Zdroj: *https://wiki.knihovna.cz/index.php/Typy_dokument%C5%AF

MDT (mezinárodní desetinné třídění) nepatří do typologie dokumentů. Jedná se o klasifikační systém, který se používá při věcné katalogizaci při popisu dokumentů pro určení obsahu dokumentů. Podle něj se pak literatura vyhledává a tento systém se používá se ke stavění fondů ve studovnách.

Pomocí MDT je dokument klasifikován a jeho obsah je vyjádřen číslem, které je mezinárodně srozumitelné.

Více např. zde: *https://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_desetinn%C3%A9_t%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD_(MDT)

Zdroje:

*DROBÍKOVÁ, Barbora. Typologie dokumentů [online]. [cit. 2022-03-19]. Dostupný z: https://ipk.nkp.cz/docs/rkk/drobikova-barbora-typologie-dokumentu

*KRČÁL, Martin. Metody knihovnické práce (VIKBA04). 10, Typologie dokumentů [online]. Brno, 2012 [cit. 2022-03-19]. Dostupný z: https://is.muni.cz/el/1421/podzim2012/VIKBA04/um/mkp10-typologie.pdf

*BALÍKOVÁ, Marie. Univerzální klasifikační systém. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2022-03-19]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001656&local_base=KTD.

*Mezinárodní desetinné třídění: zkrácené vydání. Díl 1, Pomocné tabulky třídy 0/53. zkrác. vyd. Praha: Artifex, 1994. 177 s. ISBN 80-900034-6-X.

*Mezinárodní desetinné třídění. Díl 2. Zkrác. vyd. Praha: Artifex, 1995. 237 s. ISBN 80-900051-4-4.

*Mezinárodní desetinné třídění. Díl 3, Abecední předmětový rejstřík. Zkrác. vyd. Praha: Artifex, 1995. 239 s. ISBN 80-900072-5-2.