ty jsi/tys

Text dotazu

Dobrý den,
je správný tvar -tys odešel-, nebo pouze -ty jsi odešel-? Prosím o více informací ohledně tohoto jevu.

Odpověď

Dobrý den,

Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR na http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ říká:

Nezvratná slovesa (napsal jsi / napsals, napsal bys)

Tvary minulého času se u nezvratných sloves tvoří příčestím plnovýznamového slovesa a tvary slovesa být. Ve 2. os. j. č. lze příslušný tvar slovesa být (jsi) nahradit pouhým -s připojovaným k prvnímu přízvučnému slovu ve větě, nejčastěji jím bývá právě příčestí: Udělal jsi / Udělals, co jsem ti řekl? Byla jsi / Bylas včera doma? Ty jsi / Tys tomu dal! Viděl jsem, že jsi / žes přišel. Podívej, co jsi / cos natropil. Podoby se jsi se považují za základní, neutrální způsob vyjádření. Podoby se -s jsou hodnoceny jako hovorové.

Ve tvarech podmiňovacího způsobu se -s přidává ke kondicionálovému tvaru slovesa být: udělal bys to, napsal bys to; tvary typu *udělal by jsi to, *přišli by jsme, *naučili by jste se atp. jsou nespisovné (viz též Podmiňovací způsob (byste, abyste, kdybyste), jakoby a jako by).

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=ty_1&dotaz=tys&ascii=1#bref1

Pro více informací doporučujeme stránky Ústavu pro jazyk český AV ČR nebo některou z učebnic češtiny.