tvrz vodního typu

Text dotazu

Jak vypadá tvrz vodního typu? Děkuji.

Odpověď

Nepodařilo se nám najít definici vodní tvrze jako specifického typu stavby, vybíráme tedy několik konkrétních příkladů , z nichž se dají odvodit stavební prvky, které tento typ pevnostní stavby charakterizují:
vodní tvrze (a hrady) patří k fortifikačním stavbám, které do svého obranného pevnostního systému začlenily i systém vodní. Použití obranného vodního systému bylo přirozeně možné jen tam, kde to přírodní poměry umožňovaly (rybníky, řeky, potoky, bažiny). Někdy šlo o jednoduché vodní příkopy, někdy byla stavba postavena uprostřed uměle vytvořené vodní plochy (např. původně zemanská tvrz Červená Lhota, kterou v r. 1530 koupil a přestavěl na renesanční zámek nový majitel Jan Kába z Rybňan. Údolí nechal přehradit a zvýšenou vodní hladinou se skála, na níž zámek stojí, stala malým ostrůvkem.
Ve vzácnějších případech šlo o důmyslný systém tvořený několika vzájemně propojenými prvky vytvářejícími celou obrannou soustavu:
Pozdně gotický vodní hrad Švihov je jedním z nejvýznamnějších zachovaných vodních hradů.
V letech 1480-91 jej přestavěl Půta Švihovský; na přestavbě se podílel Benedikt Rejt. Vnitřní hrad, tvořený dvěma křídly, která uzavírají vnitřní nádvoří, byl chráněn předhradím zpevněným baštami. Další vnější obrannou linií byl vodní příkop (napájený řekou Úhlavou), který společně s několika přilehlými rybníky vytvářel z hradní stavby umělý ostrov. V případě nebezpečí umožňoval promyšlený vodní systém zaplavit okolní louky a tím zatopit celé okolí hradu. Součástí obranného systému hradu byla navíc tvrz Kokšín, která střežila stavidla, jimiž se ovládal celý systém náhonů. S tímto opevňovacím vodním systémem patřil Švihov k nejlepším pevnostem své doby.
K zámkům, které byly vybudovány na místě bývalých vodních tvrzí patří např. Častolovice, přestavěné do renesanční podoby z původní vodní tvrze Půtů z Častolovic.
Jeseník na okrese Šumperk, nejprve ves, pozd. na konci 13. stol. založené město na soutoku řek Bělé a Staříče, mělo vodní tvrz : záchranný archeologický průzkum prokázal její podobu a uspořádání z přelomu 13. a 14. stol. Stavbu tvořila obytná věž, celý terén byl proti dnešnímu stavu o 3 m nižší, a věž byla chráněna příkopem, do kterého přiváděla svoji vodu řeka Bělá. Jde o typický příklad vodní tvrze, kde je hlavní součástí obrany právě vodní systém. Archeologický průzkum v tomto případě neobjevil obranný val.