Tvorba signatur knih

Text dotazu

Dobrý den, Knihy v odborné knihovně naší VOŠ jsou označeny tímto typem signatury: 3písmenný kód oboru + 2číslicový kód podoboru + 3číslicové pořadové číslo, např. CDA 01 143/3 - církevní dějiny (CDA) souborné (01) číslo knihy (143) a 3. díl (/3) Je takováto tvorba signatur v pořádku? Nedoporučili byste jiný systém tvorby?

Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu jasně nevyplývá, zda máte na mysli skladištní signatury nebo hřbetní signatury používané pro stavění dokumentů ve volném výběru. Odpověď ohledně možnosti výběru třídění fondu podle oborů, se kterým souvisí i tvorba signatur pro knihy ve volném výběru, jste od nás obdržel již včera.

Národní knihovna v ČR má většinu knihovního fondu umístěnou ve skladištích, pouze minimum je k dispozici ve volném výběru. Struktura skladištních signatur se liší od předmětové notace na svazcích odpovídající předmětovému třídění v příručních fondech.
NK ČR pro tvorbu skladištních signatur používá systém, který zavedl Karel Rafael Ungar na počátku 19. století. Tyto signatury ve své struktuře odráží věcné a formální znaky dokumentu, které byly použity jako pořádací principy (obor, jazyk, formát a druh dokumentu). Skládá ze tří částí: označení oddělení (arabská číslice v intervalu 1-75, vyjadřující většinou obor nebo typ dokumentu či jazykovou oblast), dále označení formátu (znak velké abecedy) a pořadové číslo. Tento systém však může být pro knihovny s mnohem menším fondem zbytečně složitý a komplikovaný, zejména v případech kdy má knihovna všechny nebo valnou většinu dokumentů ve volném výběru.

Doporučovali bychom Vám konzultovat tuto problematiku s knihovnami podobně oborově zaměřenými, dokumenty k tématu stavění/budování/organizace knihovního fondu a signatur můžete nalézt také v katalogu Knihovny knihovnické literatury - http://sigma.nkp.cz/cze/kkl.
Podobně jako v naší předchozí odpovědi v případě potřeby opět doporučujeme kontaktovat Knihovnický institut NK ČR -
http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=01_Knihovnicky_inst.htm&PHPSESSID=57aac0a0954cffd5a9ab27a175732f06 .