Tvorba místních názvů v 14. století

Text dotazu

Prosím o zodpovězení dotazu, zda místo v podhradí
královského hradu mohlo být ve 14.století nazýváno Hradčany, ačkoli
později, po výstavbě dalšího hradu v okolí, byla vesnice nazvána Točník.
Jedná se samozřejmě o hrady Žebrák a Točník a vesnici Točník. Vyhledavčem
na internetu jsem nalezl deset obcí či místních částí tohoto jména a proto
se mi tato domněnka zdá vcelku možná. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nevíme, zda jsme úplně správně pochopili Váš dotaz. Antonín Profous ve svém díle Místní jména v Čechách k původu místního jména Hradčany uvádí: "V nových historických spisech čteme apelativum hradčané - lidé určení k obraně hradů. Ale ve slovnících toto apelativum nenajdeme. Proto místní jméno Hradčany = osada Hradčanů, t.j. obyvatelů určitého Hradce nebo Hrádku. Ba vznik pražských Hradčan poučuje ještě o jiném vzniku jména: V Praze se říkalo vždy jen hrad, a nikdy hradec nebo hrádek; ale přesto osada, vzniklá před pražským hradem, má od začátku jméno jen Hradčany, nikdy Hrazany (= ves hrazanů, t.j. lidí bydlících u hradu; slovo hrad je základem místního jména). Tvar Hradčany se líbil asi jako zřetelnější."

První zmínka o vsi Točníku podle Antonína Profouse pochází z r. 1398 (...unde vunden en of dem Toczenik dem huse...), tedy z doby, kdy byla část hradu již postavena. Jméno Točník vzniklo substantivisující příponou -ík z adjektiva "točný", tedy hrad nebo dvůr, do něhož vedla cesta po zatáčkách. Bližší údaje však již publikace neuvádí.

Podrobnější informace o rané historii obce Točník a jejím názvu jsou k dispozici přímo na webových stránkách obce, avšak ani z nich nelze jednoznačně usoudit, zda názvu obce Točník nepředcházel název jiný, údaje zveřejněné v různých oddílech stránek jsou bohužel zavádějící:

"Původní osada vznikala postupně z místní stanice pod hradem Žebrákem od 2. poloviny 13.století. Po požáru hradu Žebráku v roce 1395 za panování Václava IV. se stala osada přímou součástí nově opraveného hradu. Václav IV., jenž přesídlil na nedaleký nový hrad Točník, umožnil rozmach nově vznikající osady." (http://www.tocnik-obec.com/161-historie-obce-tocnik)

"Název obce je poněkud zavádějící. Přímo v obci se totiž na skalním žebru k nebi týčí mohutná věž hradu Žebráku s rozvalinami ostatních hradních budov.

Tento hrad však stál na svém místě již před založením obce, a tak její název byl odvozen od nového hradu Točníku, který nechal postavit český a římský král Václav IV. na vysokém kopci nad obcí (454 m.n.m.)..." (http://www.tocnik-obec.com/161-historie-obce-tocnik)

Použité zdroje:

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl I., A-H. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1954. Str. 736-737.

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl IV., S-Ž. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1957. Str. 344.

MENCLOVÁ, Dobroslava. České hrady. Díl druhý. Praha: Odeon, 1972. Str. 154.