turistika, historie

Text dotazu

Jaká je historie turistiky v Kladně a v České republice?

Odpověď

Dobrý den, souhrnně o dějinách české turistiky pojednává disertační práce Ladislava Kašpara, Vznik a vývoj turistiky v českých zemích do roku 1914, v níž najdete také další prameny. Stručný autoreferát práce je k dispozici na
internetu: http://www.ftvs.cuni.cz/doktorske_sk/obhaj/Kaspar.doc . Celá práce pak je k dispozici Ústřední tělovýchovné knihovně FTVS UK Praha, José Martího 31, Praha 6.
O české turistice píše v r. 1917 Jiří Guth Jarkovský (Jiří Guth, Turistika.
Turistický katechismus, Praha: Hejda a Tuček [1917], kap. IX: Turistika spolková v Čechách a na Moravě).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_%C4%8Desk%C3%BDch_turist%C5%AF
Něco najdete také na stránkách Klubu českých turistů:
http://www.kct.cz/old/?oid=10124&PHPSESSID=3b284d44ee9ce47576a465689c793da9
http://web.kct.cz/historie-turistiky (stránky se mění, na starých, první odkaz, je podrobnější informace).

Řadu článků najdete v časopise Turista (webové stránky: http://turista.nacestu.cz/). Časopis je k dispozici mj. v Národní knihovně ČR.

O turistice v Kladně jsme nezjistili mnoho. Podle sborníku k 50 letům KČT (1938) vznikl odbor Klubu československých turistů v Kladně v roce 1903, a v roce  vydání sborníku měl 645 členů a 37 dorostenců (což je ve srovnání s jinými městy poměrně vysoký počet). Je třeba brát asi v úvahu to, že v okolí Kladna jsou poměrně atraktivní lokality, např. Křivoklát.

Další stručné informace obsahuje Leedererova kniha (Kladensko):
"Odbor klubu československých turistů v Kladně (zal. 1903), označil v oblasti svého působiště: Budeč, Okoř, Dušníky, Hořetice, Lodenice, Železná, N. Huť, Křivoklát, N. Dům, Řevníčov (Řenčov), Nové Strašecí, Smečno, Libušín, Střebichovice, Pchery, Olšany a Zakolany až dosud 421 km cest a vytýčil 370 orientačních tabulek na všech důležitých rozcestích. Veškeré označené trati jsou každoročně přehlíženy a kde nutno opravovány a doplňovány.
V nejbližším okolí (až do 10km) jsou cesty, zejména lesní a polní, popelem vysypávány a na příhodných místech jsou i lavičky umístěny." (s. 18)

Literatura:
Padesát let Klubu československých turistů : na paměť padesátého výročí své práce / [z pověření ústředního výboru Klubu československých turistů uspořádali: JUDr. Eduard Brynda a Jaroslav Dostál z Prahy, prof. Bohumil Pater, Ing. Jaroslav Šejvl a Ing. Josef Šubr z Mor. Ostravy]. -- Praha : Klub československých turistů, 1938. -- 217, [3] s. : [4] obr. příl., [1] tb., [3] mp. ; 8°

Kladensko : návrhy tur z Kladna, Nouzova, Lán, Zbečna, Nové Huti a Křivoklátu, s připojením několika návrhů tur po republice / sestavil Boh. Leederer. -- Kladno : Odbor klubu československých turistů, 1924. -- 88 s. : obr., barev. mp. ; 8°

V archivních fondech jsme našli zmínku o odboru Klubu českých turistů:

Státní oblastní archiv Kladno Kladno, fond Klub československých turistů Kladno - odbor Kladno 1903 - 1951, fond je nepřístupný Název fondu (sbírky):
Klub československých turistů Kladno - odbor Kladno Uloženo v archivu:
Státní okresní archiv Kladno Místa vzniku fondu Kladno Časový rozsah:
Metráž: 0,33 bm (z toho nic není zpracováno) Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu
(sbírky): Klub československých turistů - odbor Kladno Tematický popis: - účetní materiál - 2 hl. knihy 1928-1946, 2 pokladní deníky 1903-1951, pokladní kniha stavebního fondu 1927-1940, účetní doklady
Archivní pomůcky: nejsou

Nakonec doporučujeme kontaktovat Klub českých turistů (www.kct.cz), kde by vám možná poradili další možnosti.