Turci u Vídně

Text dotazu

Turci byli u Vídně v roce 1683. Bojovali tam i Češi? Zůčastnilo se bojů i "Česko"? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

účast českých vojáků v bojích habsburských vojsk proti Turkům měla staletou tradici - ani vídeňská bitva v r. 1863 nebyla výjimkou. Čeští, moravští a slezští vojáci sloužili a byli zařazováni především k jezdeckým plukům (dragouni, kyrysníci); měli také výbornou pověst jako dělostřelci. Ve vídeňské posádce v r. 1863 byly pluky tvořené většinou rekruty z českých zemí. Velitelem obrany města byl Kašpar Zdeněk hrabě ze Sulevic (vnuk Kašpara Kaplíře, popraveného v r. 1621 na Staroměstském náměstí), v té době viceprezident dvorské válečné rady, který se osvědčil jako výborný a statečný velitel Vídně; obranu řídil a udržel až do příchodu posil a osvobození města. O vítězství se zasloužili na prvním místě polský král Jan Sobieski, Ludvík Bádenský (markrabí badenský), vévoda Karel Lotrinský a především mladý princ Evžen Savojský, který v r. 1697 definitivně porazil Turky v bitvě u Zenty. Jejich vojska, která přivedli Vídni na pomoc, tvořili dobrovolníci, posbíraní po celé Evropě. Ke konečnému vítězství nad Turky ale také významně přispěla česká diplomacie: Karel Ferdinand z Valdštejna se zasloužil o vznik aliance Varšavy a Vídně, Dominik Ondřej z Kounic zajistil účast bavorského kurfiřta Maxmiliána II. Emanuela. U papeže úspěšně vyjednával další Leopoldův vyslanec, Jiří Adam z Martinic, detaily finančního pokrytí války proti Turkům a rovněž úspěšně shromažďoval finanční příspěvky od malých italských států.