Turanismus

Text dotazu

Hledám dokumenty k turanismu (panturanismu, panaltaicismu), což bylo hnutí za jednotu tzv. turanských národů, tj. předpokládané uralsko-altajské skupiny. Zahrnuty měly být národy turkotatarské, ugrofinské, mongolské, tunguzské, Korejci a Japonci. Jednalo se vlastně o rozšíření panturkismu, zahrnujícího jen národy turkotatarské. Nacházím některé zahraniční zdroje na WWW, i když ne komplexní k tématu. Např. fórum www.turania.com. Existují i nějaké domácí zdroje - publikované v Československu / ČR ? Jinak by mě zajímalo působení turanských společností, aktivních v 1.pol. 20.st., zejména maďarské a japonské.

Odpověď

Dobrý den, bohužel publikaci či jiné informační zdroje, které by se zabývaly turanismem, jsme v katalozích a bázích nenalezli. Procházeli jsme online katalog NK ČR, Souborný katalog ČR, Českou národní bibliografii nebo bázi
ANL- Články v českých novinách, časopisech a sbornících, zdroje dostupné na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

Kromě Vámi uvedeného internetového zdroje www.turania.com , jsme objevili příspěvky týkající se tématu (pan)turanismu na adresách:
http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10675.html
http://www.valka.cz/clanek_11218.html

V několika knihách jsme našli i stručnější zmínky především však o (pan)turkismu, jejich seznam viz. níže uvedený. Ovšem není v našich silách procházet tyto i další publikace podrobněji, doporučujeme Vám je prostudovat a nalézt případné další informace popř. je správně zařadit do kontextu knihy.
Jedná se o následující knihy dostupné v Národní knihovně ČR:
* ŠAGINJAN, Vagaršak. Dějiny Arménie : od počátku až do roku 2000. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2001. 209 s. ISBN 80-246-0196-6.
- panturkismus zmiňován v části 9- Arménie XX. století/ vláda v rukou mladoturků

* PIRICKÝ, Gabriel. Turecko. 1. vyd.. Praha : Libri, 2006. 198 s. ISBN 80-7277-323-2.
- Kapitola "Ve víru převratů a válek"

* VOLNÝ, Zdeněk (ed.). Toulky minulostí světa. Devátý díl, [Orientální civilizace v novověku: arabské oblasti islámské říše, střední Asie, Indie, jihovýchodní Asie, Čína, Korea, Japonsko, Afrika]. [Autorský kolektiv Josef Frais ... et al. ; ilustrace Zdeněk Šindlauer]. 1. vyd.. Praha : Via facti, 2007. 223 s. ISBN 978-80-239-9452-0
- kapitola "Ruské ovládnutí Střední Asie"/ Islámský modernismus

Informace by také mohly být obsaženy v knihách:
* LEWIS, Bernard. Dějiny Blízkého východu. [Z angličtiny přeložily Milena Pellarová a Zuzana Rousová]. 1. čes. vyd.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 383 s. ISBN 80-7106-191-3.
* HANSA, Larel. Hrůzy východu : (se 60 původními fotografiemi). [Praha : s.n., 2006]. 154 s., [46] s. ISBN 80-239-8157-9.

Vzhledem k tomu, že píšete, že turanismus zahrnuje i Japonsko a Koreu, mohlo by být také užitečné projít knihy:
* REISCHAUER, Edwin O.; CRAIG, Albert M. Dějiny Japonska. [z anglického originálu ... přeložili David Labus a Jan Sýkora]. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2000. 441 s. ISBN 80-7106-391-6.
* ECKERT, Carter J. Dějiny Koreje. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 387 s. 80-7106-411-4.
Obě jsou dostupné v NK ČR.

S dotazem se můžete obrátit na Orientální ústav Akademie věd ČR,
http://www.cas.cz/pracoviste_detail.php?m=3&ID=28 , popř. na knihovnu Akademie věd http://www.lib.cas.cz/cs .