"Tu máš čerte kropáč"

Text dotazu

Prosím o výklad významu přísloví "Tu máš čerte
kropáč"

Odpověď

Dobrý den,

vznik přísloví tu máš čerte kropáč jsme nenašli vysvětleno v žádné nám dostupné literatuře. Jedná se patrně o frazém nebo idiom:

frazém neboli frazeologismus je ustálené spojení slovních tvarů slov s vlastním významem. Jedná se například o sousloví, rčení, pořekadlo, přirovnání či přísloví apod., frazeologie je soubor ustálených slovních spojení, obratů, rčení nebo vůbec vyjadřovacích prostředků vyznačujících jistý jazyk nebo jazykový styl, pro někoho (něco) charakteristických idiom (nebo idiomatické spojení) se chápe v poslední době jako synonymum k výrazu frazém s tím, že označení frazém zdůrazňuje formální a idiom sémantickou (významovou) stránku téhož výrazu. Idiom je ustálené spojení slov charakteristické pro jistý jazyk, zpravidla přímo (doslovně) nepřeložitelné.

Příklady:

tlouci špačky

chytat lelky - lenošit

pěšky jako za vozem - nastejno

dostat čočku - dostat vynadáno/namláceno Čerpáno z: KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981. a Wikipedie.

Doporučujeme obrátit se na odborníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna , kde by mohli mít pro Vás vysvětlení.