Trpoměchy

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o zjištění původu názvu obce Trpoměchy u Slaného. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, o obci Trpoměchy u Slaného naleznete zmínku v knize Dr.Antonína Profouse:
Místní jména v Čechách. Píše se zde: "Trpoměchy (lid. v Trpoměchách, do Trpoměch, trpoměšskej), ves 2 1/2 km sz. od Slaného: 1331 pro bonis circa Slani ciuitatem adiacentibus Tyrpimiechi, RB III, 674 (RB = Regista...Bohemiae et Moraviae); 1482 děd. v Lidicích, totižto dědiny, kteréž drží lidé z Slaného, totižto..Ješek ze vsi Trpěměch, RT.II, 394 (RT = Reliquiae tabularum terrae); 1562 ( Ferd.I.navracuje Slanským) vsi Otryby, Trpoměchy, PA.X, 476 (PA = Památky archeologické a místopisné). Jm.Trpiměchy = ves trpiměchů, t.j. lidí, kteří trpí měchy. Význam nám není jasný. Snad je tu narážka na lidi, kteří si potrpí na měchy, t.j. rádi odnášejí (kradené) věci v pytlích. Podle jiných složenin se Trpiměchy změnilo v Trpěměchy a dále v Trpoměchy."

Zdroj:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. IV.díl. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957, str. 386.