Trosečnictví , trosečník

Text dotazu

Mám dotaz ohledně slova \" TROSEČNICTVÍ; TROSEČNÍK \" kde se toto slovo vzalo v literatuře jakého je původu, odborné vysvětlení atd... děkuji za odpověď...

Odpověď

K Vašemu dotazu citujeme z odborné literatury:

Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Nakl. Lidové noviny, 1997:
troska = kus něčeho rozbitého; pův. význam byl úlomek, odštěpek, proto souvisí se základem tresk-/trosk u sloves, např. troskotati, ztroskotati (se): o zkáze lodi a obrazně o naději; tvarem je troska od troskati, trosk-ot-ati, to pak je pozměněné treskati (viz třískati) z trep-skati, asi roztřepnouti... troska je tedy něco odtřísknutého nebo roztřísknutého.
Příruční slovník jazyka českého. Vyd. Česká akademie věd. Praha : SPN, 1951-53:
trosečník = osoba, která se zachránila při ztroskotání lodi; expr.: osoba, která byla postižena zničující ztrátou, neúspěchem apod.; trosečnictví = situace (stav) trosečníka Příklady z literatury: "Jsou z trosečníků parníku Gautsch (K.V.Rais, 1859-1926) "Z dum ho vyrušil příchod starocha, výminkáře a trosečníka ze sousední chalupy" (A. Stašek, 1843-1931); "Ta loď zůstala pod vodou, zachytila se rybáři o její trosky spuštěná síť" (Jul. Zeyer, 1841-1901); Chystal jsem se na bouři, která troskoce koráby" (Jan Evangelista Kosina, 1827-1899); přeneseně: "Náhoda troskotá nejzralejší mínění lidská" (V.K.Klicpera, 1792-1859). "Lodě se jim na moři troskotaly" (Josef Holeček, 1853-1929) ; "Topoly jak stěžně trčí troskotaných korábů" (F.S.Procházka, 1861-1939)ů "O tvou lebku troskotal by se i skalnatý oumysl" (čas.Wlastimil, 1840-1842)

Josef Jungmann ve svém Slovníku česko-německém. Praha : Academia, 1990 uvádí (vždy s odkazem na pramen, kde byl pojem použit): troskot = troskotání... Ros (=W.Rosy slownjk rkp. troskotám et troskoci, ... troskotáwam ... (intensiv. ... troskám, třeskotám) = podobný hlahol zbuzowati; = lomiti, bořiti s podobným hlaholem, se hřmotem troskotati se - př.: ... "Zadnj pak konec lámal (in marg. troskotal) se násiljm wln (Bratrská biblj. Skut.27,41 (t. lodj); Wsě kosti sě w nem troskociú (t.troskocj, troskotagi) (St.skl.=Starobylá skládánj od Hanky, 1791-1861).