Třicetiletá válka

Text dotazu

Dobrý den, kde lze najit kde všude v Čechách byla delši leženi švédských vojsk? Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

v zájmu relevantní odpovědi na Váš dotaz by bylo na místě upřesnit definici delšího ležení, tj. po jaký časový úsek a jak početné by mělo osazenstvo být. Obecně lze říci, že Vámi dotazované téma v odborné literatuře souhrnně zpracováno nebylo, proto bych Vám doporučil pro začátek obecněji pojaté tituly. Předně se jedná o edici Briefe und Akten zur Geschichte des Dreissigjährigen Kriegs, nicméně vzhledem k obsáhlosti pro Vás bude základním vodítkem i vzhledem k práci s prameny. Dále bych Vám doporučil nahlédnout do monografie Petra Engluda Nepokojná léta: historie třicetileté války, dvousvazkové práce Radka Fukaly Třicetiletá válka 1618-1648, a do knihy Třicetiletá válka a český národ Josefa Polišenského. Toto penzum literatury by Vám mělo poskytnout základní přehled, nicméně vzhledem k obecnějšímu ražení publikací se konkrétnější informace o jednotlivých menších leženích dozvíte spíše z regionálně zaměřené literatury, spíše však z regionálních pramenů. Publikace, pojednávající o třicetileté válce v širším rámci vyloženě lokální záležitosti, typu dočasné vojenské tábory, vynechávají, neboť by vystačily na samostatné dílo, a tříštily by tak koherenci tématu. Zde je pak potřeba - chcete-li sodáhnout uceleného obrazu - mravenčí práce v lokálních archivech, nicméně Vám mohu doporučit edice pramenů Documenta Bohemica Bellum Tricennale Illustrantia a Regesta fondu Militarie.

Použité zdroje

ENGLUND, Peter. Nepokojná léta: historie třicetileté války. Přeložil Luděk MANDAUS. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. ISBN 80-7106-355-x.

FUKALA, Radek. Třicetiletá válka 1618-1648. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2018. ISBN 978-80-880-3026-3.

POLIŠENSKÝ, Josef. Třicetiletá válka a český národ. Praha : Naše vojsko, 1960. 238 s.

LÍVA, Václav. Prameny k dějinám třicetileté války. Regesta fondu Militare archivu ministerstva vnitra ČSR v Praze. Díl 3. 1618-1625. Praha : Naše vojsko, 1951.