Tři vstupenky na Strahov

Text dotazu

Dobrý chci se zeptat na televizní inscenaci Tři vstupenky na Strahov z roku 1975, konkrétně na informace o ději, obsazení, jménech hlavních postav či kde lze dohledat recenze inscenace. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

televizní inscenace Tři vstupenky na Strahov vznikla při příležitosti Československé spartakiády 1975 od trojice autorů Zdeněk Mahler, Viktor Dusil a Věra Eliášková. Každý z tvůrců přitom rozvinul autorsky samostatnou linii příběhu. Hlavním dějovým motivem je příběh českého rodáka Joe Macourka, který v době hospodářské krize odešel pracovat do Ameriky a po dlouhých letech se vrací navštívit svou vlast. Joe potkává staré přátele i svou starou lásku a zavítá také na spartakiádu. Bilancuje nad starým a současným životem, hodnotí, co všechno obětoval kvůli odchodu z vlasti.

Obsazení – v hlavní roli: Martin Růžek; v dalších rolích: František Filipovský, Stella Zázvorková, Josef Beyvl, Petr Haničinec, Vlasta Vlasáková, Zuzana Geislerová a další; kamera: Alois Nožička; režie: Miroslava Valová.

Krátký popis inscenace a obsazení jsme našli v následujících časopisech, které jsou dostupné i v digitalizované verzi online, pokud máte zřízené uživatelské konto v některé ze zapojených institucí (seznam institucí zde: https://ndk.cz/knihinst):

-Květy. Praha: Rudé právo, 26.06.1975, undefined(26). s. 37. ISSN 0023-5849. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:af647030-a70f-11e3-9d7d-005056827e51
-Mladý svět: týdeník. Praha: Mladá fronta, 05.07.1977, 19(28). s. 23. ISSN 0323-2042. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:7f913920-b5d7-11e8-98a3-5ef3fc9bb22f

Další časopisecký zdroj dostupný online pouze při osobní návštěvě Národní knihovny:

-Československý voják. Praha: Naše vojsko, 29.5.1975, 24(11). s. 57.

Kritickou recenzi jsme objevili v následujícím časopise, taktéž dostupný pouze osobně v NK:

-Tvorba: list pro kritiku a umění. Praha: Symposion, 09.07.1975, 1975(28). s. 14.

Informace jsme čerpali také z portálu Česko-Slovenská filmová databáze zde: https://www.csfd.cz/film/675201-tri-vstupenky-na-strahov/hraji/