trest smrti

Text dotazu

V kolika zemích je povolen trest smrti?

Odpověď

Dobrý den,

podle aktuálních údajů organizace Amnesty International je v současné době 95 zemí, které nemají trest smrti ve svých trestních řádech a popravy nevykonávají, 9 zemí vykonává trest smrti pouze ve výjimečných případech (např. za zločiny v době války), dále jsou země označované jako "abolicionistické v praxi" (trest smrti sice mají zakotven v právním řádu, ale za posledních deset let v nich žádná poprava nebyla vykonána), těchto zemí je 35. Poslední skupinu tvoří země, které si trest smrti zachovávají a stále ho vykonávají, těch je 58 (je známo pouze 18 zemí, ve kterých byla v roce 2009 vykonána nějaká poprava).

Mezi země stále vykonávající trest smrti patří kromě rozvojových států Afriky a Asie také vyspělé, demokratické státy jako např. Japonsko, Singapur nebo Spojené státy americké. V případě Spojených států však nelze hovořit o vykonávání trestu smrti absolutně, každý stát má vlastní jurisdikci, v současnosti je trest smrti praktikován ve 35 amerických státech.

Pro získání podrobnějších informací můžete využít např. následující stránky:

http://www.amnesty.org/en/death-penalty/abolitionist-and-retentionist-countries

* http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_punishment

* http://www.deathpenaltyinfo.org/

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Trest_smrti

* http://www.blisty.cz/2010/3/30/art51848.html

* http://www.bbc.co.uk/czech/omnibus/death_penalty.shtml   

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.01.2011 14:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu