Transplantace

Text dotazu

Dobrý den, dnes jsem ve škole dostala úkol zjistit vše o transplantacích. Mohli by jste mi prosím doporučit nějakou literaturu pro studium tohoto tématu. Mě osobně toto téma velice zajímá i z osobního důvodu a proto prosím o přiložení statistiky, kolik procent obyvatelstva v ČR svolí k darování orgánů. Předem Vám děkuji.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Veronika Menšíková

Odpověď

Dobrý den,

v České republice se statisticky zpracovávají pouze údaje o nesouhlasu s posmrtným odběrem orgánů. Statistiky naleznete na webových stránkách UZIS - Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů   http://www.uzis.cz/registry/dalsi-registry/narodni-registr-osob-nesouhlasicich-posmrtnym-odberem-tkani-organu

  Další statistické údaje a informace naleznete na webových stránkách Koordinačního střediska transplantací http://www.kst.cz.

 Z hlediska legislativy upravuje problematiku transplantací Zákon č. 285/2002 Sb.Zákon o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů a o změně některých zákonů (transplantační zákon)

 Dále přikládám citace na informační zdroje.

KIESLICHOVÁ, Eva. Dárci orgánů. Praha: Maxdorf, 2015. 334 s. ISBN 978-80-7345-451-7

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno: 1991-2016. Brno: Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, 2016. 83 s.

BALÁŽ, Peter, Július JANEK a Miloš ADAMEC. Odběry orgánů k transplantaci.  1. vyd. Praha: Karolinum, 2011. 259 s. ISBN 978-80-246-1964-4

Dárce orgánů. Praha: IKEM], 2012. 27 s.

Doporučuji diplomovou práci, která je k dispozici on-line a kde naleznete shrnuté veškeré informace o transplantaci orgánů.

TARABUSOVÁ, Andrea. Postoj laické veřejnosti k transplantaci a dárcovství orgánů [online]. Brno, 2016 [cit. 2016-10-13]. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Olga Suková Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/442237/lf_m/>