trampské názvy

Text dotazu

Dobrý den,
vytvářím trampskou mapu ČR a potřeboval bych pokud možno zjistit, jak se naše největší řeky nazývají druhým názvem (např. Vltava je nazývána Velká řeka; Sázava je nazývána Zlatá řeka).
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud vytváříte trampskou mapu, určitě Vám při její tvorbě značně pomůže kniha:

HURIKÁN, Bob a MOTL, Stanislav, ed. Dějiny trampingu. 2., upravené vyd. Praha: Novinář, 1990. 253 s., [14] s. obr. příl. ISBN 80-7077-432-0.

Z této knihy vyplývá, že trampské osady postupně vznikaly v blízkosti několika řek a postupně zaplňovaly některá údolí.

Z počátku se oblast toulek omezovala pouze na Jarov, Károv, Bojovské údolí, Karlické údolí a zřídka na Radotín, dále na Cikánské údolí, Lhotku, Řevnice a Brdy.

"Samotáři se spojovali, utvořili party, ty se opět spojily a vytvořily "smečky vlků - tuláků a začaly se rozlézat z těsných, začouzených měst po přírodních cestách a silnicích, jimiž byly naše řeky. Putovali podle VELKÉ ŘEKY (Vltavy) stále proti proudu, vnikali do jejích přítoků: STARÉ ŘEKY (Berounky), ZLATÉ ŘEKY (Sázavy), HADÍ ŘEKY (říčky Kocábky), kde na vhodných místech zakládali tábořiště."

(HURIKÁN, Bob a MOTL, Stanislav, ed. Dějiny trampingu. 2., upravené vyd. Praha: Novinář, 1990. s. 17.) Text k dějinám trampských osad na území celých Čech se zmiňuje ještě o PERLOVÉ ŘECE u Strakonic.

Případné trampské názvy dalších řek a potoků v Čechách a na Moravě literatura o českém trampingu neuvádí. Ani v knihách o skautingu či vodáctví se nám tuto informaci dohledat nepodařilo.