Totálně nasazení

Text dotazu

Dobrý den,chtěla jsem se vás zeptat jestli existuje nějaký seznam lidí,kteří byli za 2. světové války totálně nasazení v Německu konkrétně by mě zajímal ročník 21. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, 

informace o fondech k problematice dohledávání osob nuceně nasazených během 2. světové války uvádí příspěvek Zdeňky Kokoškové: "Státní ústřední archiv v Praze a vyřizování žádosti nuceně nasazených občanů" uveřejněný ve sborníku Museli pracovat pro Říši (2004).

Mimo jiné se zde můžete dočíst, že centrální databáze nuceně nasazených osob nebyla vytvořena. 

Evidence občanů, kterým byla přikázána práce pro Říši, spadala pod jednotlivé pracovní úřady a dokumenty a evidence těchto osob by měla být v archivech jednotlivých úřadů práce. Bohužel, ve fondech těchto úřadů se potřebné dokumenty dochovaly buď jen velmi torzovitě, nebo vůbec. Velká část byla v minulosti skartována. Jednou z výjimek je archivní fond Úřadu práce ve Zlíně (uložený ve Státním oblastním archivu Zlín).

Další možné prameny k dohledání nuceně nasazených osob uvádí výše zmíněný článek ze sborníku:

*HAVLÍKOVÁ, Jana et al. Museli pracovat pro Říši: nucené pracovní nasazení českého obyvatelstva v letech 2. světové války: doprovodná publikace k výstavě pořádané Státním ústředním archivem v Praze, Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR a Kanceláří pro oběti nacismu ČNFB: Státní ústřední archiv v Praze - Archivní areál Chodovec 1. duben - 9. květen 2004. V Praze: Státní ústřední archiv, 2004. 110 s. ISBN 80-86712-06-0.

 Informace k tématu přinášejí též knihy:

* KOKOŠKOVÁ, Zdeňka, ed., PAŽOUT, Jaroslav, ed. a SEDLÁKOVÁ, Monika, ed. Pracovali pro Třetí říši: nucené pracovní nasazení českého obyvatelstva Protektorátu Čechy a Morava pro válečné hospodářství Třetí říše (1939-1945): edice dokumentů. Vyd. 1. Praha: Scriptorium, 2011. 462 s. ISBN 978-80-87271-39-1.

* SPOERER, Mark. Nucené práce pod hákovým křížem: zahraniční civilní pracovníci, váleční zajatci a vězni ve Třetí říši a v obsazené Evropě v letech 1939-1945. Vyd. 1. Praha: Argo, 2005. 314 s. Historické myšlení. Totalitarismus a šoa; sv. 5. ISBN 80-7203-708-0.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.01.2014 08:42

Josefina píše:
Úterý 11.05.2021 18:50
Zajímalo by mne, zda zabití Čechoslovaci mají v Německu hroby jako němečtí vojáci Wehrmachtu v ČR. A jestli se o ně také starají.
PSK - admin píše:
Pátek 02.05.2025 15:03
Dobrý den,

předně se velice omlouváme za tak dlouhou prodlevu naší odpovědi. Váš dotaz jste položili v době, kdy Národní knihovna ČR čelila silnému kybernetickému útoku, kterého následkem byla jehož následkem vypadávala komunikace a systém nás neupozornil, že nějaká nová komunikace přibyla. Předpokládáme, že to byl i případ Vašeho komentáře a k dotazu jsme se nyní dostali náhodou, když jsme odpověděli na další nový komentář.

Péči o české válečné hroby v zahraničí by mělo zajišťovat Ministerstvo obrany ČR ve spolupráci se zastupitelskými úřady v daných zemích. Byla zřízena i interaktivní mapa s označením hrobů padlých českých vojáků: https://evidencevh.army.cz/Evidence/mapa-lokalit . Jak a do jaké míry péče probíhá, však blíže říci neumíme. Pro podrobnější informace zkuste kontaktovat příslušnou instituci.

Nalezli jsme také informace o válečném hřbitově v německém městě Dahn, kde jsou uloženy těla příslušníků wehrmachtu, kteří pocházeli z Německa a Rakouska i z dříve okupovaných území v Československu, Polsku a Rumunsku.
-Dahner Ehrenfriedhof. Online. In: Wikipedia. Stránka byla naposledy editována 10. 11. 2024 v 13:04. Dostupné z: https://de.wikipedia.org/wiki/Dahner_Ehrenfriedhof . [cit. 2025-05-02].

Dalšími zajímavými zdroji k tématu by pro Vás mohly být:
-Archivní sbírka Nucená práce 1939 – 1945, vzpomínky a dějiny: https://www.zwangsarbeit-archiv.de/cs/kontakt/index.html
-Portál Válečné hroby a pietní místa: https://valecnehroby.mo.gov.cz/
-KUCHYŇOVÁ, Zdeňka, KUBIŠTA Anna. České válečné hroby se rozprostírají od Francie po Filipíny. Od 13. století do současnosti. Online. Český rozhlas, 30. 11. 2023. Dostupné z: https://cesky.radio.cz/cesk[…]ny-od-13-stoleti-do-8801669 . [cit. 2025-05-02].
Josef píše:
Neděle 27.04.2025 17:33
Dobrý den. Můj otec ročník 1922 zbyl totálně nasazen v Polsku-městečko Malczyce, kde pracoval v říční loděnici na Odře .Vím, že za ním jezdil spolupracovník, ale bohužel neznám jméno ani bydliště, dnes již asi nežije. Přede 2 lety jsem místo navštívil, Poláci byli velmi překvapeni tím, že tam byli za války nasazeni Češi a požádali mne, zda bych nedohledal jeho spolupracovníky, což se mi do dnešního dne nepodařilo.
PSK - admin píše:
Středa 30.04.2025 10:29
Dobrý den,

prověřili jsme podrobněji možnosti k dohledání osob, které byly za války totálně nasazeny. Databáze všech totálně nasazených však není k dispozici. Počty totálně nasazených se pouze odhadují.
Jedinou databází, kterou se nám podařilo nalézt, je databáze Arolson Archive, který shromažďuje informace o obětech a přeživších obětech nacistické perzekuce. V současné době obsahuje databáze informace o zhruba 17,5 milionu lidí, mezi kterými by měli být zahrnuti i ti, kteří byli totálně nasazeni v Německu: https://collections.arolsen-archives.org/de/archive. Pro totálně nasazené v jiných zemích ovšem, jak se zdá, obdobná databáze neexistuje.
K dané problematice je zajímavý i projekt zachycující orální historii totálního nasazení: https://www.zwangsarbeit-archiv.de/

Doporučená literatura k tématu:
MAINUŠ, František. Totálně nasazeni (1939-1945). 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1974. 213, [ii] s., [8] s. obr. příl. Archiv; sv. 12.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu