tóga a tóza

Text dotazu

Jak vypadá a z čeho je tóga a tóza???

Odpověď

Dobrý den,

tóga je dlouhé řasnaté vlněné svrchní roucho starořímského občana, ovinuté kolem těla přes levé rameno a kolem pravého boku, rozlišované barvou a pruhy, oblékané přes tuniku.

Slovo "toza", "tóza" jsme bohužel nikde nenašli. Doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/), kde by Vám odborníci na český jazyk měli podat přesnou odpověď.

Použitá literatura:

* PETRÁČKOVÁ, Věra a kol. Akademický slovník cizích slov: [A-Ž]. 1. vyd. Praha: Academia, 1997. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.

* KLENOT, Bedřich, ed. Slovník cizojazyčných slov a úsloví s dodatkem jmen osobních a místních. 3., opr. a pozměn. vyd. V Praze: Jindř. Bačkovský, 1930. 487 s.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.