Tloskovské panství

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi, prosím, zjistit, jaké vesnice náležely v polovině 18. století ke středočeskému Tloskovskému panství?
Za odpověď předem děkuji.
S přáním hezkého dne

Odpověď

Dobrý den, Tloskovské panství je zmiňováno ve větším množství knih. Některé jsou dostupné pro čtenáře s platným čtenářským průkazem v rámci Národní digitální knihovny http://ndk.cz. Ukázky některých textů uvádíme:

Tloskovské panství v jižní části středních Čech, kde náleželo k nejvýznamnějším celkům  jak rozsahem území, tak lidnatostí, má relativně dobře dochované archivní prameny.
...Ve druhé polovině 17. století a v první polovině 18. sto-
letí směřoval vývoj к posílení relativně samostatných uzavře-
ných ekonomických celků, v jejichž rámci se význam městských
lokalit na území dominia diferencoval. Dominantní postavení
získalo městečko Neveklov s nejvýhodnějšími sociálně ekonomic-
kými a administrativními předpoklady...upevnilo též svou
funkci střediska náboženského a společenského života, často
v souvislosti s činností jednotlivých cechovních organizaci.
Druhořadé postaveni měly pak Maršovice, kde se udržely pouze
některé obory řemeslné výroby, zatímco městské funkce Bys-
třice byla zcela potlačena. V rámci dominia se tak utvořil
uzavřený místní tržní okruh s centrem v Neveklové, který
v sobě zahrnoval také malé nesoběstačné statky a svobodné
dvory, tvořící enklávy uvnitř souvislého území dominia, pří-
padně některé okolní statky a panství bez vlastních center
v jeho okolí...
Kontakty s blízkými významnějšími poddanskými městy -
Sedlčany na jihozápadě a Benešovem na severovýchodě -
Archivní zdroje:
K územnímu rozsahu tloskovského panství a okolních statků viz
E. Lisá /ed./, Berní rula, Vltavský kraj, Praha 1951,
s. 121 - HI /Tloskov/, s. 178 - 179 ÁJablonná/, s. 97 -
101 /Nalžovice/, s. 1 02 - 108 /Olbramovice/, s. .180 - 181
/Řadič/, s. 156 - 159 /Trkov, Suchdol, Zahrádka/;
M. Haasové-Jelinková /ed./, Berní rula, Kouřimský kraj I,
II, Praha 1952, s. 363 - 371 /Líšno a Olbramovice/;
A. Chalupa - M. Lišková - J. Nuhlíček - B. Raňtoral /edd./,
Tereziánský katastr český I, Praha Í9(í4, s. 52 - 55 /Tlos-
kov/, s. 42 - 43 /Nahoruby, Nalžovice, Netluky/, s. 43
/Osečany/, s. 33 /Knovice/, s. 47 /Řadič/, s. 51 /Suchdol/;
II, Praha 1966, s. 63 - 65 /Liáno/, s. 78 - 79 /Tvoršovice/.
Dále: J. Tywoniak. Státní archiv v Praze, Průvodce po ar-
chivních fondech 2, Praha I960, s. 133 - 135i 155) '70 -
17' , 206 - 233, 237, 302.
A. Profous. Místní jména v Čechách, jejich vznik, původ-
ní význam a změny III, Praha 195', s. 221; A. N. Vlasák,
Okres Neveklovský, Nástin statisticko-historicky, Praha
1875j s. 16 - 17; F. A. Slavik, Mezi Vltavou a Sázavou,
in: Cechy VIII: Táborsko, Praha 1892, s. 134 - 139;
A. Sedláček. Místopisný slovník historický království
Českého, Praha /1908/, s. 646; týž. Hrady, zámky a tvrze
království Českého 15, Praha 1927, s. 123 - '25* К ně-
kterým otázkám srov. též J. Péne к■ Hrdelní soudnictví
městečka Neveklova v 18. století /Příspěvek к poznání
pozdně feudálního hrdelního soudnictví v Čechách а к cha-
rakteristice patrimoniálních trestněprávních pramenů/,
Středočeský sborník historický 14, 1979, s. 7' -109
a E. Procházkové. К životu poddanského maloměsta na Be-
nesovsku v první polovině 18. století /Možnosti využití
vrchnostenských instrukcí/, SVPP 23, '982, s. 243 " 260.
 A. N. Vlasák. Okres Neveklovský, s. 24 - 27; P. A. Slavík.
Mezi Vltavou a Sázavou, in: Čechy VIII: Táborsko, s. 135;
A. Sedláček. Hrady, zámky a tvrze, s. 118 - 119*
 A. N. Vlasák. Okres Beneěovský, Nástin statisticko-his-
torický, Praha 1874, s. 114 - '35*
Státní oblastní archiv v Praze
/SOA/, Velkostatek Tloskov, kart. 35, sign. A VII/1-5;
kart. 39, sign. A IX/9.
 SOA Praha, Vel-
kostatek Tloskov, kart. 35, sign. A VII/1-5.
Státní ústřední archiv v Praze, Stará manipulace,
i. č. 2512, sign. N 124/1 .J SOA Praha, Velkostatek Tlos-
kov, kart. 35, sign. A VII/1-5, kart. 41, sign. А IX/9.
 OAB, fondy Řeznický cech říeveklov, Hrnčířský cech Ne-
SOA Praha, Velkostatek Tloskov, kart. 35, sign.
A VII/1-5, kart. 39, 41, 42, sign. A IX/9.
SOA Praha, Velkostatek
Tloskov, kart. 35, sign. A VII/1-5.
Zdroj: Pocta Josefu Petráňovi:  sborník prací z českých dějin k 60. narozeninám prof. dr. Josefa Petráně. Praha: Historický ústav Československé akademie věd, 1991.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:0d59fb00-557a-11e5-81eb-001018b5eb5c

Tloskov 1570—194B
Okres: Benešov
... zvětšeno o Božkovice. Zanedlouho však opět mění ma-
jitele, když je r. 1707 získal Jeroným Colloredo-Wallsee, jenž připojil statek
Drachkov, Petrovice, svobodný dvůr Mlékovice a r. 1710 polovinu statku Líšna.
V r. 1722 koupil tloskovské panství Jáchym Pachta z Rájová, jenž přikoupil
ještě stateček Hodětice. Pachtové tu vládli až do r. 1797, kdy bylo panství pro-
dáno v dražbě Jakubu sv. pánu Wimmerovi, který v r. 1800 připojil к Tloskovu
druhou polovinu Líšna...
Zdroj: HOLL, Ivo a kol. Státní archiv v Praze: průvodce po archivních fondech. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra, 1958-
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:6441aa00-da50-11e2-9439-005056825209

... syn a dědicc Jan Václav hrabě Čabelický
ze Soutic prodal roku 1707 panství Tloskovské hraběti
Jeronýmovi Kolloredovi z Wallsee. Jeroným Kolloredo
hrabě z Wallsee na Opočně byl dne 3. září 1706 od
Václava Karla hraběte z Burgstallu statek Drachkov,
tvrz Drachkoy a vsi Drachkov, Nesvačily s filiálním
kostelem, Zahořany a Dlouhou Lhotu, a roku 1710 od
hrabete Přehořovského z Kvasejovic na Konopišti půl
statku Leštenského: 3/5 městečka Bystřice s polovicí
práva patronátního, vesnice Radošovice, Babčice, Jezviny,
Pozov, Novou ves, Budkov a dvoř Pecinov přikoupil
a s panstvím svým Tloskovským spojil...
Jachim hrabě Pachte z Rejová zanechal na TIos-
kovsku mnohou krásnou památku své krasochuti a mysli
zbožné. Roku 1727 přikoupiv ves Hodětice, obnovil ta-
mější sešlý chrám, r. 1730 opatřil osadu Maršovickou
opět vlastním farářem
Zdroj: VLASÁK, Antonín. Okres Neveklovský: nástin statisticko-historický. Praha: Fr. A. Urbánek, 1875.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:7eef9930-7a51-11e6-bb23-005056827e51

Mnohem významnější než konopišťský je rozsáhlý archiv sousedního velkostatku Tlos-
kova, jenž patřil к největším dominiím v býv. Berounském kraji... Tloskovský archiv je
dochován v jednotlivostech už od počátku 17. věku, kdy panství patřilo Hodějovským;
spisová část je úplnější od poloviny 18. století, téměř úplná je z let 1800—1850, později
má opět mezery... úřední
protokoly od 1771, soupisy poddaných od poloviny 18. věku, knihy dekretů od roku
1767,.. Hospodářské
účty jsou dochovány v hojných řadách od konce 18. století, starší jsou některé jednotli-
viny (např. kontribuční výkazy od 1734); řada kostelních a jiných patronátních účtů začí-
ná už rokem 1638.
Spisová část obsahuje bohaté prameny jak к dějinám poddaných (např. robotní záleži-
tosti, vzpoury a povstání v letech 1698 a 1730) i svobodníků (z let 1707—1799), tak pro
poznání hospodaření na velkém celku (velkostatek měl přes 5000 ha půdy). Z velkého oddě-
lení map a plánů nutno alespoň připomenout přehlednou mapu tloskovského panství (1728)
s původními náčrty a měřickými elaboráty od zemského měřiče Jana Glocksbergra, mapu
líšenského panství (1760) od Jana Kolbeho, plány lesních revírů (1785) od Jos. Ledviny...
Zdroj: SEDLÁČKOVÁ, Ema. Konopiště: Státní zámek a památky v okolí. Praha: STN, 1962.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:c35063a0-2cbf-11e6-a3d3-001018b5eb5c