Tlačítka na semaforech u přechodů pro chodce

Text dotazu

Zdravím, v jednom vědeckém videu na youtube (https://www.youtube.com/watch?v=BBofF7Bwrvo) tvrdí, že většina amerických tlačítek u přechodů přes silnici ve skutečnosti nic nedělají a fungují jen jako placebo. Jak je to u nás?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za zajímavý dotaz. Obecně lze o principu fungování tlačítka pro zelenou pro chodce říci následující:
 
Semafory s tlačítky se instalují zpravidla na rušnějších silnicích a křižovatkách za účelem zvýšení jejich kapacity. Pokud chodec zmáčkne tlačítko, čeká do konce právě probíhajícího cyklu zelené pro auta a poté se rozjede cyklus zelené pro chodce. Až ten skončí, spustí se opět cyklus bez zelené pro chodce, viz např. článek v Prostějovském deníku nebo článek na Zelené vlně.
 
Některé křižovatky dokáží s pomocí nejrůznějších snímačů reagovat na aktuální situaci a podle toho upravovat např. délku jednotlivých cyklů.
 
Více informací byste pak určitě získala od některého z výrobců semaforů, např. od společnosti Eltodo. Nápomocni Vám pak mohou být také lidé z BESIPu nebo z portálu Chodci sobě.

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně

Datum zadání dotazu

26.01.2015 16:39

Libor píše:
Úterý 30.07.2019 13:43
Zdravím, proč se na křižovatce objeví žluté tlačítko pro chodce a na dalším modré pro slepce v jednom směru, jak to nevidomý pozná
PSK - admin píše:
Středa 31.07.2019 16:43
Dobrý den,

pokud se nevidomí samostatně pohybují, tak se vždy nejprve novou trasu naučí, takže jsou seznámeni s příslušným vybavením řízených přechodů. Modrá tlačítka "Tlačítka pro slepce", doplněná o akustickou signalizaci, jsou opatřena hmatovou značkou, nejčastěji například hlavičkou šroubu nebo nýtu (na horní nebo dolní ploše tlačítkové skříňky), podle které nevidomý nebo slabozraký pozná, že se jedná o tlačítko určené pro něj.

Další informace získáte například z následujících příspěvků:

* https://www.metro.cz/[…]/praha.aspx?c=a140901_154834_co-se-deje_dvd
* https://www.blesk.cz/clanek[…]-a-neskoncit-pod-autem.html
* http://www.okamzik.cz/view/[…]P__na_ulici_a_v_doprave.pdf
* http://www.braillnet.cz/sons/docs/bariery/mp1/popis.html
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu