titul a příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
omlouvám se, že obtěžuji, ale mám na Vás dotaz.
Mohu napsat osobu s titulem takovou formou, že prvně uvedu titul, který se běžně užívá před jménem, a poté "příjmení" a pak "jméno", např. Bc. Novák Pavel?
Jde mně především o tituly Bc. a Mgr., takže se vás ptám, jestli je možné psát tituly takovou formou.
Sám jsem prohledal internet, zejména Internetovou jazykovou příručku ÚJČ, ale bohužel jsem nic nenašel.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani nám se nepodařilo nikde dohledat pravidlo, které by se vztahovalo na zmíněnou situaci. Zdá se, že se běžně používá spíše tvar „příjmení, jméno, titul“ (např. Novák Pavel Bc., Novotný Jan Mgr. Ph.D.). Naše služba není službou odbornou, a tak se můžete zkusit s tímto dotazem obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).