Tiskový arch x autorský arch

Text dotazu

Prosila bych o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi
tiskovými archy a autorskými archy? Při vytváření BB záznamu uvádím rozsah
díla..tj. uvádím počet stran, počet tiskových archů a aut.archů, ráda bych
věděla mezi nimi rozdíly.děkuji

Odpověď

Dobrý den,
oba hledané termíny jsou vysvětleny v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV), dostupné na adrese http://sigma.nkp.cz/F.
Význam termínů citujeme:
Tiskový arch:
"Potištěný list papíru odpovídající formátu tiskového stroje, který obsahuje několik očíslovaných potištěných stran budoucí publikace uspořádaných tak, aby po následném složení archu do složky odpovídalo číslování správnému pořadí stránek."

Autorský arch:
"Měrný plánovací údaj vyjadřující rozsah díla a míru autorovy práce. Za jeden autorský arch (AA) se pokládá 20 normalizovaných stran strojopisu, 620 veršů, nebo u ilustrací 2 300 cm2 obrazové plochy. Slouží jako podklad pro výpočet autorského honoráře."

U hesel je uveden i zdroj výkladu, v němž byste mohla najít podrobnější informace. Publikace je dostupná pro prezenční studium v Knihovně knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm):
* OSVALDOVÁ, Barbora; HALADA, Jan. Encyklopedie praktické žurnalistiky. 1.
vyd. Praha : Libri, 1999. 256 s. ISBN 80-85983-76-1.

Pokud máte zájem o podrobnější rozbor termínů, můžete se obrátit přímo na pracovníky Knihovny knihovnické literatury, kteří Vám jistě podají odborný výklad. Emailová adresa studovny KKL: kkl@nkp.cz.