tiskařství, Čechy, historie

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v jakých knihách či článcích bych se dočehla o historii českého tiskařství v Čr v 15.-16. stol. Potřebovala bych to ke své práci do školy. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den, nejlepším a obsáhlým pramenem je Encyklopedie knihy (viz záznam níže), kde byste našla poměrně podrobné pojednání o knihtisku i jednotlivých tiskařích.
Vyjít můžete z hesla knihtisk a dále lze použít heslář na začátku knihy, kde jsou jednotlivá hesla řazena podle oblastí. Dále v heslech najdete odkazy na další literaturu, vzhledem ke své obsáhlosti by tato encyklopedie ale mohla stačit jako jediný pramen.
Starší je Slovník knihtiskařů K. Chyby, který obsahuje přehlednou chronologii tiskařů v českých zemích.
Encyklopedii knihy, která je poměrně nová, najdete asi v řadě českých knihoven, Slovník knihtiskařů je mj. k dispozici v Národní knihovně (v Referenčním centru).

Prameny:
Slovník knihtiskařů v Československu od nejstarších dob do roku 1860 / Karel Chyba. -- [Praha] : Památník národního písemnictví, 1966. -- 521 s. ; 22 cm

Encyklopedie knihy : starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století : papír, písmo a písmolijectví, knihtisk a jiné grafické techniky, tiskaři, nakladatelé, knihkupci, ilustrátoři a kartografové, literární typologie, textové a výtvarné prvky knihy, knižní vazba, knižní obchod / Petr Voit. -- 2. vyd.. -- Praha : Libri ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově, 2008. -- 2 sv. (655 s., [96] s. obr. příl., s. 656-1350, [64] s. obr. příl.) : il. (některé barev.), faksim. ; 31 cm

1. vydání encyklopedie je z r. 2006 a bylo jednosvazkové, jinak se neliší.