Tisk v Hovězí 1931

Text dotazu

Dobrý den,
nevíte zda v Hovězí v roce 1931 vycházely nějaké lokální noviny? Našla jsem maximálně Občanské noviny vydávané ve Vsetíně a nic bližšího se mi už nedaří dohledat.
Děkuji

Odpověď

Vážená paní (...),

nenalezla jsem žádné periodikum, které by přímo v Hovězí r. 1931 vycházelo a vzhledem ke kulturní situaci na Valašsku v tomto období, ani jeho existenci nepředpokládám. Obecní periodika jsou poměrně novodobá záležitost, Hovězské listy i Farní věstník vycházejí od 90. let a mnohem větší význam měly dříve obecní kroniky
Občanské noviny, které jste nalezla, máme digitalizované, přístupné jsou i z našeho online katalogu - https://katalog.mvk.cz/records/f9a9ab58-4e55-4477-83f5-f1871a1b96ab
Dále by zmínky o Hovězí mohly být v pravidelném sborníku Naše Valašsko, který vycházel od r. 1929, ten je rovněž digitalizovaný a přístupný přes Digitální knihovnu Kramerius, nebo v papírové podobě v našem regionálním oddělení.
Dále jsem prošla seznam periodik, které jsou uloženy ve vsetínském archivu, zmínky o Hovězí by mohly být např. v Ilustrovaném zpravodaji vsetínsko-klobuckém, tento obrázkový časopis byl vydávaný za spolupráce Klubu československých turistů na Valašsku od r. 1929.

Více bohužel v pro mě dostupných zdrojích nezjistím, možná byste se ještě mohla s dotazem obrátit na Muzeum regionu Valašsko, někdy mají opravdu zajímavé poklady.

Použité zdroje

Souborný katalog ČR, Soupis novin a časopisů ve Státním okresním archivu Vsetín.