Timeline

Text dotazu

Dobrý den,

píši diplomovou práci na téma "Mobilní aplikace sloužící k rozvržení času"
Hlavní náplní je možnost v rámci aplikace vytvářet možnost zobrazit události v chronologickém pořadí jako tzv. "timeliny".

Chtěl bych se tímto zeptat zda je možné toto slovo z hlediska spisovné češtiny používat a skloňovat.

Příklad: " Metoda GET je využita pro získávání informací o uživatleských účtech a seznamech uložených timelinů."

Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

u anglických slov používaných v českém textu (anglicismů) záleží na stupni začlenění daného slova do českého jazyka.

Článek "Anglická a hybridní kompozita v současné češtině a jejich adaptace" (Naše řeč: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7515 ) uvádí následující stupně začlenění kompozit do českého jazyka:

1. složeniny původní, pravopisně neadaptované, nesklonné; 2. složeniny morfologicky adaptované s původním pravopisem; 3. složeniny adaptované pravopisně i morfologicky; 4. hybridní složeniny.

Zdá se, že v případě slova "timeline" se v současné době stále jedná o první případ, tedy, že se v češtině uvádí dané slovo v původní, nesklonné podobě.  Předpokládáme však, že především díky Facebooku a mobilním aplikacím toto slovo do českého jazyka proniká a zdomácňuje zde poměrně rychle.

 Slovníky neologismů ovšem dané slovo jako nový výraz používaný v českém jazyce neuvádějí.

 Použitá literatura:

* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 1998. 356 s. ISBN 80-200-0640-0.

* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině 2: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 2004. 568 s. ISBN 80-200-1168-4.

Jak konkrétně zacházet s daným výrazem ve Vaší práci konzultujte prosím s odbornou Jazykovou poradnou Ústav pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna