Těžba stříbra v obci Včelákov

Text dotazu

Těžilo se na Včelákově stříbro a bylo dodáváno do mincovny v Kutné Hoře ? Do Třicetileté války těžbu stříbra na Včelákově řídil údajně Sotona, původem z Itálie. Je něco známo o tomto jménu ?

Odpověď

Jednoznačně lze doložit, že ve Včelákově se stříbro těžilo, podrobnější informace lze nalézt například ve Vlastivědných listech č.2/2007. http://muzeum.skutec.cz/wp-content/uploads/Vcelakov.pdf.   I v další níže uvedené literatuře.

Bližší informace o dodávkách stříbra do kutnohorské mincovny a jménu Sotona by bylo potřeba vyhledat v archivech, matrikách a materiálech, které nejsou v naší knihovně dostupné. Níže uvádíme seznam literatury, které by Vám mohla pomoci. V které knihovně mají tituly k dispozici lze zjistit v souborném katalogu ČR. http://aleph.nkp.cz/F/HDDV3KG3P8TBX3HQSRJY224SQ6RLHXSIB517HCB7C29LNY6TEF-16014?func=file&file_name=find-b&local_base=SKC

Šimek, Josef. Kutná Hora v XV. a XVI. století: řada obrazů, pojednání a črt z kulturních a politických dějin kutnohorských. V Kutné Hoře: Karel Šolc, 1907. 258 s.

Kutnohorsko: vlastivědný sborník.  Příspěvky k dějinám dolování stříbra

Dewotý, Josef Fr. a Kořínek, Jan. Staré paměti Kuttnohorské, w dwadcjti drahých rudnjch kamenjch (gimž hornjci Handštány řjkagj). [2. uprav. vyd.]. Praha: Knížecí arcibiskupská knihtiskárna u Josefy Fetterlowé w Semináři, 1831. xi, 267 s., obr. příl. (i rok 1997)

Hruška, Jiří. Historie těžby nerostných surovin v Železných horách: přehled podle geomorfologických jednotek a hlavních typů nerostných surovin. 1. vyd. Praha: Jiří Hruška, 2000. 24 s.

Leminger, Emanuel. Královská mincovna v Kutné Hoře. Vyd. 2. Kutná Hora: Kuttna, 2003. 180 s. ISBN 80-86406-29-6.

Petráň, Zdeněk. Mince ražené ve Vlašském dvoře. [Kutná Hora: Město Kutná Hora], 2002. 20 s. ISBN 80-239-4407-X.Kořínek, Jan. Staré paměti kutnohorské. Kutná Hora: Kuttna, 1997. 136 s. ISBN 80-238-2135-0.

Použité zdroje

http://aleph.nkp.cz/F/HDDV3[…]e=find-b&local_base=SKC

http://muzeum.skutec.cz/wp-content/uploads/Vcelakov.pdf