těžba stříbra v Jihlavě

Text dotazu

Dobrý den.
Ráda bych Vás touto cestou požádala o informaci, zda existuje nějaká literatura v německé jazyce, která se zabývá historií těžby stříbra v Jihlavě (nejstarší hornické město, těžba stříbra byla významná zejména ve 13. a 14.století).

Odpověď

Dobrý den,

Jihlava jako Slovanská osada na Vysočině při haberské stezce je doložena od roku 1233. Tato osada byla  dočasně v rukou církevních institucí, rozvoj dolování stříbra vedl k založení královského horního města. Původně čistě moravské město bylo založeno Václavem I. po objevu stříbrných žil v okolí (1237-1239). Od 40. do 90. let 13. století bylo nejvýznamnějším střediskem  těžby stříbra, zároveň zde patriciát z Prahy (Eberhartovci)a Brna vedl mincovnictví a další činnosti.

Do roku 1945 tvořila Jihlava se svým okolím druhou největší německou jazykovou enklávu na území českých zemí.

V bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz,  záložka Katalogy a databáze jsme nalezli následující záznamy o literatuře :

-[Č.záznamu: 000740905]

Silberbergbau und Münzprägung in Iglau : Sammelband der Beiträge. -- Jihlava : Muzeum Vysočiny, 1999. -- 111 s. : il., faksim. ; 21 cm Bibliografie na konci statí

-[Č.záznamu: 000740904]

Silver-mining and coinage of Jihlava (Iglau). -- Jihlava : Muzeum Vysočiny, 1999. -- 110 s.

-[Č.záznamu: 002172335]

Jihlava - Staré Hory : archeologický výzkum středověkého důlního, úpravnického a obytného areálu v letech 2002-2006 : příspěvek ke studiu středověkého rudného hornictví = Jihlava - Staré Hory (Iglau - Altenberg) : archäologische Ausgrabungen des mittelalterlichen Bergbau-, Aufbereitungs- und Siedlungsplatzes in den Jahren 2002-2006 : zum Studium des mittelalterlichen Erzbergbaus / Petr Hrubý ; Jan Klápště et Zdeněk Měřínský curantibus editae. -- Praha : Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 2011. -- 307 s.

-[Č.záznamu: 001289499]

Rudné a uranové hornictví České republiky / kolektiv autorů ; [editor Jan Kafka]. -- Ostrava : Anagram, 2003. -- 647 s.

 Obsahuje bibliografii a rejstřík a anglické a německé resumé.

-[Č.záznamu: 002026272]

Uebersichtliche Geschichte des Bergbau- und Hüttenwesens im Königreiche Böhmen von den ältesten bis auf die neuesten Zeiten : nebst einer Geschichte der einzelnen noch im Betriebe stehenden wie auch der aufgelassenen montanistischen Unternehmungen in diesem Lande / verfasst von Johann Ferdinand Schmidt v.Bergenhold. -- Neue unveränderte Ausg.. -- Prag : Franz Řivnáč, 1880. -- xii, 370, xii s.

-[Č.záznamu: 002166367]

Umrisse einer Geschichte der böhmischen Bergwerke / von Kaspar Sternberg. -- Prag : Gottlieb Haase Söhne, 1836-1838. -- 3 sv.

-[Č.záznamu: 000203062]

Iglau : kulturhistorischer Stadtführer / [text] Zdeněk Jaroš, Zdeněk Křesadlo ; [Übersetzung Alena Jakubíčková]. -- Jihlava : Stadtamt, 1996. -- 179 s.

-[Č.záznamu: 001496823]

Těžba a zpracování drahých kovů : sídelní a technologické aspekty / Karel Nováček ed.. -- Praha : Archeologický ústav AV ČR ; Brno : Archeologický ústav AV ČR ; Plzeň : Západočeské muzeum, 2004. -- 223 s.  Část. latinský text, část. souběžný anglický a německý text, anglická a německá resumé. Obsahuje bibliografie a bibliografické odkazy.

-Z.Měřínský-E.Zumpfe. Der Bergbau und die Baseiedlung des südwestlichen Mährens . Archeologia historica 7,1982, s. 132-134.

Doporučené odkazy :

http://www.hornickyspolekstribro.cz/strana/hornicka-muzea-v-cr/

http://muzeum.ji.cz/

http://www.jihlava.cz/kralovskemesto/pdf/hornicka-stezka-s.pdf