texty na internetu

Text dotazu

Dobrý den, je prosím možno číst na internetu zexty
(knihy, preriodika, články atd.) uložené v knihovně? Pokud ano, jak mám
postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR poskytuje celou řadu článků, knih a periodik elektronicky. V tomto případě ovšem velmi záleží na tom, zda jste čtenářkou knihovny. Jako držitelka platného čtenářského průkazu máte v Národní knihovně ČR možnost vzdáleného přístupu k většině licencovaných databází:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3, které obsahují plné texty či abstrakty některých zahraničních článků, součástí licencovaných zdrojů je taktéž velká digitální knihovna zahraničních knih - ebrary Academic Complete. Vzdálený přístup umožňuje pracovat s danými databázemi i mimo knihovnu z jakéhokoliv počítače s přístupem k internetu.

Více viz

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104. =104.

 

Dále knihovna nabízí tři digitální knihovny: systém Kramerius, Manuscriptorium a Webarchiv.

Systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz nabízí přes 680 periodik a 11300 knih, které vyšly v 19. a na počátku 20. století. V rámci databáze jsou některé dokumenty již volně přístupné (nepodléhají autorskému zákonu), dokumenty vydané po roce 1880, respektive 1890, jsou v současné době dostupné pouze z počítačů Národní knihovny s možností tisku jako jediného výstupu.

 

Druhá zmíněná digitální knihovna Manuscriptorium:

http://www.manuscriptorium.com/?q=cs je volně dostupná digitální knihovna starých tisků vydaných mezi lety 1500 - 1800.

 

Poslední zmíněná digitální knihovna Webarchiv: http://www.webarchiv.cz/ archivuje a zpřístupňuje český web. Tato digitální knihovna je dostupná z počítačů Národní knihovny ČR, výjimku tvoří webové stránky s jejichž poskytovateli byla uzavřena smlouva. Tyto stránky jsou volně dostupné.

 

I další knihovny v České republice nabízejí své digitální knihovny. Odkaz na některé z nich můžete nalézt na stránce:

http://www.knihovny.cz/digitalni-knihovny/ceske-digitalni-knihovny.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.03.2012 14:19

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu