textnout, vytestovat - čeština - moderování

Text dotazu

Prosím,v jednom nejmenovaném rádiu moderátorka užívá výraz,,můžete nám TEXTNOUT(třeba stav počasí v regionu),a teď trpím u lyžování,pani Neummanová používá výraz,,technici pro běžkaře nestačily VYTESTOVAT lyže.Snad otestovat.Omlouvám se předem,pokud moje dotazy jsou hloupé.

Odpověď

Bohužel váš dotaz je pro naši knihovnu příliš specifický,doporučuji obrátit se na on-line poradnu Ústavu jazyka českého.  
Níže uvádím kontakty a odkazy, snad vám pomohou.
 V současné době se objevuje mnoho nových slov, často z oblasti  informačních technologií. (textová zpráva-textovka-textnout) Poměrně dost výrazů lze dohledat ve Slovníku nespisovné češtiny. Anglicismy (anglicizmy, anglismy) v češtině se vyskytují v odborné terminologii některých oborů, do češtiny pronikaly v několika vlnách a některé z nich postupně zdomácněly. V některých oborech a společenských vrstvách dospěl vývoj až téměř ke vzniku ustáleného slangu,  který je směsí češtiny a angličtiny a používá nejen anglické výrazy, ale i anglické větné a slovní vazby a anglické prvky v  gramatice a pravopisu. 
      
      
    
      
      poradna@ujc.cas.cz
      http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/
      http://pcslang.wz.cz/#t
      http://www.fit.vutbr.cz/lib/slovniky.php.cs
      
     

ISBN           978-80-7345-198-1.

Použité zdroje

Hugo, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 3., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, ©2009. 501 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Pardubice

Knihovna

Krajská knihovna v Pardubicích

Datum zadání dotazu

12.03.2015 11:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu