text písně o vzniku republiky

Text dotazu

Píseň byla za komunistů zakázána, le babička mi ji zpívala. Byl v ní text "tři sta let tam uvězněna, byla česká princezna" a dále text "s legiemi vthl na Hrad, Tomáš Garrigue Masaryk"

Odpověď

Dobrý den,

bohužel píseň s tímto či podobným textem jsme nenašli. Neobsahuje ji ani Menger, V. Legionářský zpěvník. Praha: Pokrok, 1929 ani Zich, Otakar. Vojenský zpěvník československý. Praha: VÚV, 1922  ani Hašlerovy texty ... ze Sibiře hoši domů jdou, Praha, 1919 či jeho Legionáři jdou. Praha, 1919. Karla Hašlera jsme ale tak trochu tipovali. Dotaz jsme konzultovali i s kolegy z Obce legionářů, ale ani tam písničku neznají.

Hledáním jsme natrefili na níže uvedenou písničku, ale v textu 'T.G.Masaryk' nefiguruje. V některých písních je samozřejmě T.G.Masaryk zmiňován, našli jsme i text s 'tři sta let', ale další slova byla jiná. Spojení 'princezna republika' se tak běžně nepoužívalo...

Princezna Republika

Hudba i slova :  Karel Hašler

(valčíková píseň ze stejnojmenné revue)

1.

To je ta krásná, to je ta krásná

panenka, kterou mám rád,

která mi nedá, která mi nedá

častokrát celou noc spát.

Refrén.

To je ta panenka krásná, hezká,

kterou nám závidí svět,

to je ta panenka naše česká,

barevná jak polní květ,

nezdá se býti tak veliká,

leccos se ve světě o ní říká,

to je ta panenka hezká, česká,

princezna republika.

https://vlast.cz/princezna-republika/