text písně Hej rup!

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne kde se dá nalézt původní text písně V+W Hej rup!. V dosažitelných zdrojích na internetu text refrénu neodpovídá zpívanému v originále.

Odpověď

Dobrý den, píseň Hej rup! se objevuje ve hře Kat a blázen. Její text můžete nalézt například v následujících publikacích:

1) Voskovec, Jiří; Werich, Jan. Hry [obsahuje Osel a stín -- Kat a blázen -- Balada z hadrů -- Těžká Barbora -- Pěst na oko, aneb, Caesarovo finále]. Praha: Československý spisovatel, 1980. str. 276-277.

2) Voskovec, Jiří; Werich, Jan. Máme za to (Písňové texty). Praha: Československý spisovatel, 1990. Str. 88. ISBN 80-202-0230-7.

3) Voskovec, Jiří; Werich, Jan. Kat a blázen: Satirická fantazie o 10 obr. Praha: Dilia, 1961. Str. 109.

První dvě z výše zmíněných publikací si můžete vyhledat v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) zadáním příslušného výrazu do pole autor nebo název. Údaje o možnosti výpůjčky zjistíte pod ikonkou Exempláře. Oba dokumenty je možné půjčit k prezenčnímu studiu do studovny nebo absenčně domů, můžete si je ze systému také rovnou objednat. K tomuto zadání objednávky a posléze výpůjčky knih je však nutné mít platný čtenářský průkaz NK ČR. V případě, že u nás nejste registrován a měl byste o registraci zájem, naleznete více informací na stránce
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 .

Hru Kat a blázen naleznete v online katalogu NKC pouze jako exemplář v Národním konzervačním fondu, který podléhá zvláštnímu režimu a běžně se nepůjčuje, avšak exemplář k zapůjčení do studovny je možné vyhledat v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz), kde zvolíte záložku Katalogy, poté Generální katalog II, skříň Vondrák - Woodg, zásuvka Voroš - Voss, č. záznamu 554, signatura 54 D 17676. Dokument si také můžete objednat prostřednictvím Katif pomocí odkazu Objednat titul v horní liště, kde vyplníte objednávkový formulář. K objednání v systému Katif není nutný průkaz Národní knihovny, k vyzvednutí knihy ve studovně však již ano.