termín konfesijní

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat co si mám představit pod pojmem konfesijní poměry 14. a 15. století ? Co vlastně slovo konfesijní znamená ?

Odpověď

Konfese znamená vyznání a v křesťanství se užívá v několikerém příbuzném významu. Jednak znamená vyznání víry, shrnuté do základních článků. Např. apoštolské vyznání víry, začínající "Věřím v Boha Otce všemohoucího."
Později vyznání znamená souhrn základních článků v různých protestantských církvích, např. Confessio bohemica, vyhlášená 1575 - na níž se podílelo několik nekatolických církví, nebo Augsburská konfese (viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Augsburg_Confession).
Pokud jde o termín konfesijní poměry, týká se toho, k jakému vyznání lidé v dané době příslušeli. Od poloviny 14. století sílí v Evropě řada náboženských reformních hnutí, která postupně vyvrcholí vznikem řady protestantských církví, zejména v 16. století. Patřili mezi ně např. husité, navazující na anglického mistra Viklefa.

Podrobnější vylíčení situace najdete zejména v první z knih:
Církev a náboženský život Západu na sklonku středověku / Francis Rapp ; [z francouzštiny přeložila Stanislava Káňová]. -- 1. vyd.. -- Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 1996. -- 343 s. ; 21 cm

A history of the medieval church : 590-1500 / Margaret Deanesly. -- Repr.. -- London ; New York : Routledge, 1994. -- 283 s. : mp. ; 20 cm

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 10:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu