teritoriální moře

Text dotazu

Dobry den mohl byste mi dat odkaz na stranku kde jsou zapsana data o teritorialnich morich myslel jsem to tak ze tam najdu informaci jaky ten stat ma velke teritorialni more dekuji moc prosim o doruceni co nejdrive hrozne to specha

Odpověď

Dobrý den,
odpovídáme na Vaše dotazy, které jste zaslal službě Ptejte se knihovny ohledně teritoriálních moří zemí, poté konkrétně Řecka a armády Řecka. Chtěli bychom Vám také vyjádřit pochopení pro Vaši situaci, kdy píšete, že Váš dotaz "hrozně spěchá", ale bohužel nemůžeme upřednostňovat dotazy před jinými, které přišly dříve. Snažíme se dle časových možností a náročnosti dotazu odpovídat v dané lhůtě 2 pracovní dnů.

Velikost teritoriálního moře (někdy se také můžete setkat s označením "teritoriální vody") je dána námořním zákonem, která stanovuje 12 mil od pobřeží daného státu. Více se o teritoriálních vodách a daném zákonu můžete dočíst na těchto internetových stránkách:
* Základy mořského práva, odstavec o teritoriálním moři 1.2 - http://www.najachtu.cz/index.php?free=33
* Mořské právo - https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Convention_on_the_Law_of_the_Sea
* Teritoriální vody - https://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_waters

Informace o teritoriálních vodách nejsou bohužel součástí atlasů, které máme v Referenčním centru NK ČR k dispozici. Ovšem doporučujeme Vám využít internetový zdroj CIA World Fact Book (https://www.cia.gov/the-world-factbook/), který určitě můžete považovat za důvěryhodný zdroj. Pokud byste chtěl získat souhrnný náhled na teritoriální vody, podívejte se na stránku https://www.cia.gov/the-world-factbook/field/maritime-claims/, kde kromě seznamu států naleznete i vysvětlení jednotlivých pojmů souvisejících s tímto tématem.
Podrobnější údaje o velikosti teritoriálního moře jsme nalezli pouze u Chorvatska. Tento fakt je pravděpodobně způsoben častým turistickým využitím teritoriálních vod tohoto státu. Velikost je udávána 31 067 km2 (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/index.html).
Mapy s přesným vymezením teritoriálních vod se nám bohužel nepodařilo dohledat.

Co se týče armády Řecka Vám opět doporučujeme informace dostupné na CIA World Fact Book. Dále můžete využít internetové zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Armed_Forces
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Hellenic_Army
* Webové stránky Ministerstva vnitra Řecka (anglická verze je oproti řecké stručnější) - https://www.ypes.gr/en/

Zajímavé by také mohly bát např. následující články:
*Gravemaker, Anno a Noort, Frank. Řecké armádní letectvo: čekání na správný okamžik. Letectví + kosmonautika, 2010, 86(3), s. 46-49. ISSN 0024-1156.
* Závěšický, Jan. Řecko v NATO: armáda a strategie. Mezinárodní politika, 2004, 28(4), s. 26-28. ISSN 0543-7962.

Snad jsme Vám uvedenými odkazy pomohli a odpověď na Vaše dotazy získáte včas.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.04.2012 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu