Teplotní extrémy, které snese lidské tělo

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jakou nejvyšší
teplotu vydrží člověk?

Odpověď

Dobrý den,

kritickou tělesnou teplotou lidského těla je teplota 42 - 43°C.

"Při této teplotě hrozí oběhové selhání. K němu však může dojít i při nižší teplotě. Je-li výdej tepla z těla omezen, dochází v důsledku rozšíření kožních cév a tím i kapacity celého cévního řečiště k poklesu krevního tlaku. Snížené prokrvení mozku, ke kterému za tohoto stavu dochází, bývá provázeno mdlobou."

Druhým extrémem je silné podchlazení:

"Klesá-li tělesná teplota pod normální hodnoty, hovoříme o hypotermii.

Pokles teploty těla do 35°C se projevuje třesem. Při poklesu na 34 - 35 °C nastává ospalost, je patrná nechuť k pohybu, svaly se zdají tuhé. Pokles tělesné teploty pod 30°C má za následek ztrátu vědomí. Při teplotě těla nižší než 27 °C dochází k srdeční fibrilaci (míhání srdeční svaloviny) a posléze ke smrti."

(ŠIMEK, Josef. Čísla o lidském těle a jak jim rozumět. 1.vyd. Praha :

Victoria Publishing, 1995. str.109, 112-113.)

Další literatura:

* WHITFIELD, Philip. Lidské tělo : vysvětlení všeho, co se děje v nepředstavitelně dokonalém živém stroji. 1.vyd. Praha : Knižní klub : Práh, 1997. ISBN 80-85809-58-3.

*

http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2008052013