Teorie vědy

Text dotazu

Dobrý den. Zkoušel jsem přes katalog NK nalézt
moderní (tj. ne příliš starou :) knihu o teorii vědy a nemohl jsem žádnou
publikaci nalézt. Rád bych si především nastudoval aktuální přístup k dělení
věd. Mohl bych vás poprosit o pomoc při vyhledávání?

Odpověď

Dobrý den,

my jsme bohužel také nenalezli žádnou novější publikaci, která by se tímto tématem nějak komplexněji zabývala. Pokusili jsme se hledat i články pomocí článkové bibliografie ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ), ale rovněž bez úspěchu.

Nalezli jsme pouze následující dvě publikace, které se klasifikaci věd alespoň zčásti věnují:

ANZENBACHER, Arno. Úvod do filosofie. Vyd. 3., V Portálu 2. Praha: Portál, 2010. 377 s.: il., portréty; 21 cm. ISBN 978-80-7367-727-5.

Obsah http://toc.nkp.cz/NKC/201007/contents/nkc20102096054_1.pdf

BÍLÝ, Jiří. Základy společenských věd. I., Základy ekonomie, mezinárodních vztahů, logiky a teorie vědy. Ostrava : Key Publishing, 2009. 158 s. ; 24 cm. ISBN 978-80-7418-012-5.

* ekonomie * mezinárodní vztahy * logika * teorie vědy * učebnice

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200910/contents/nkc20091998371_1.pdf

Další informace by mohly být obsaženy také v novějším filozofickém slovníku:

Filosofický slovník / vydaný Walterem Bruggerem za spolupráce profesorů Filosofické fakulty v Mnichově a jiných; [z německého originálu přeložili Ladislav Benyovszky et al.]. Praha: Naše vojsko, 2006. 639 s.; 21 cm. ISBN 80-206-0820-6.