Teorie symbolu

Text dotazu

Dobrý den, píšu diplomovou práci o symbolech a chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli doporučit nějakou literaturu na toto téma a zároveň, zda se v ČR zabývá tímto oborem nějaký vědecký ústav, univerzita či jednotlivci. Velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

takto položená otázka je velice široká a těžko se na ni tedy jednoznačně odpovídá, bylo by dobré ji ještě nějak zúžit a specifikovat. Když zadáte slovo symboly do vyhledávání, jenom v našem online katalogu Národní knihovny http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, vyběhne Vám 1002 záznamů dokumentů, které se nějakým způsobem zabývají symboly.

Symboly se v určité míře zabývá téměř každý vědní obor (např. filosofie, estetika, český jazyk - např. básníci symbolisté, teologie, do jisté míry i historie, heraldika - panovnické symboly, státní symboly, dále egyptologie, psychologie, atd.). Pokud Vás zajímá obecně, co jsou to symboly jako takové, tak asi nejvíce teorií a odpovědí najdete ve filosofii a teologii.

Knihy pak můžete hledat v těchto online databázích, viz: http://aleph.nkp.cz/F/. Předpokládáme, že jste již v těchto či podobných databázích vyhledávala když jste psala bakalářskou práci či nějakou seminární práci, ale pro upřesnění, vyhledává se pomocí tzv. klíčových slov, tj. slov či slovních spojení, které nějakým způsobem charakterizují téma, o kterém chcete psát. Je to tedy podobné jako v běžných vyhledávačích jako google, seznam apod. Akorát je zde možné využít také tzv. rozšířeného vyhledávaní, kde můžete různým způsobem kombinovat Vaše klíčová slova.