tělo a duše z lexikálního hlediska

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat v jakém vztahu je z lexikálního hlediska Tělo x Duše.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jednu ze základních složek jazyka tvoří jeho slovní zásoba; zkoumáním jazyka se zabývá lexikologie, nebo-li nauka o slovní zásobě. Tato nauka spolu s gramatikou (mluvnicí) pracuje se  základní jednotkou, slovem. Lexikologie se zabývá jeho stránkou lexikální (věcnou) a zkoumá jej jako jednotku pojmenování (konkrétně její obsah, formu a funkci), gramatika se zaměřuje na stránkou mluvnickou, tj. tvary slov a jejich uplatnění ve větách. Pro označení slova jako základní jednotky lexikálního systému se užívají ještě termíny lexém (souhrn všech tvarů jednoho slova, slovníkové heslo), sémém (jeden z významů slova mnohovýznamového) nebo frazém (základní jednotka frazeologická, spojení slov s ustáleným významem).

(Čerpáno z: http://www.osu.cz/fpd/kcd/dokumenty/cestinapositi/lexikologie.htm )

Český slovník věcný a synonymický. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. uvádí:

Duše (III 2327.1)  duše lidská, duch, mysl, (v)nitro, srdce, hlava, mozek vědomí, psýcha, duševno, duševní - týkající se duše, ducha (práce, rozvoj, majetek, odpočinek), psychický...

            (II 1234.1) člověk (zool. č., Homo sapiens, pl. lidé) lidská (myslící, oduševnělá, dvounohá) bytost, jedinec, postava, individuum...

            (III 2359.1) osoba, osobnost, lidská bytost, člověk, muž, žena, personalita, postava, figura, hrdina, rek, duch (např. tvůrčí), individuum,...

Tělo    (I 726)  (= trup s hlavou a končetinami: živočišné, zvířecí)

             (II 1242.1)  tělo (lidské), tělo zvířecí tělesnost, soubor tělesných znaků a jevů, hmotnost (tělesná), fyzičnost x duševnost, duchovnost

             ( II 1301.1) trup (= základní část těla mezi hlavou a končetinami)

Heslo Duše, ž., 1. = podle idealistického pojetí nehmotná podstata lidské bytosti, nositelka a příčina duševního života; podle pojetí materialistického = duševno samo, jedna vlastnost a výtvor mozku; 2. Symbol života, vypustit duši = zemřít; 3. = tvor duší obdařený, člověk, nebylo tam živé duše - ani človíčka, je to dobrá duše - je to dobrý člověk, poctivý

a další významy

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Duše ve smyslu člověk může být vnímáno jako tělo ve smyslu tvor, člověk, postava…

Pokud Vám toto jako odpověď nestačí, můžete se obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.