telegrafie za Rakouska-Uherska

Text dotazu

Dobrý den, zajímaly by nás informace (nejlépe v německém jazyce) o telegrafii za Rakouska-Uherska a informace o prvním telegrafu na území Rakouska-Uherska.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy: Pošta a telegraf: ve starověku, středověku a novověku byl první elektrický telegraf v Rakousku - Uhersku, rozhodnutím dvorní komory ze dne 15. února 1846, zaveden mezi Vídní a Brnem.
Další knihy k tématu ( v německém jazyce ):

VEREDARIUS,O. Das Buch von der Weltpost. Entwicklung und Wirken der Post und Telegraph im Weltverkehr. 2.vyd. Berlin: Transpress, 1986 ( sign. E 49379 )

GEISTBECK,M. Weltverkehr. Die Entwicklung von Schiffahrt, Eisenbahn, Post und Telegraphie bis zum Ende des 19.Jahrhunderts. Leipzig: Zentralantiquariat der DDR, 1986. ( sign. T 131758 )

HEIDECKER. Post und Telegraphie in Wissenschaft und Praxis. Berlin: G.Schenck, 1941 ( sign. 17 J 1001 )

Více knih naleznete v katalogu Národní knihovny NKC ( http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc , popřípadě v naskenovaném lístkovém katalogu KATIF ( http://katif.nkp.cz/ )a předmětovém lístkovém katalogu v Hale služeb Národní knihovny.

Zdroj:
KUČERA, O. Pošta a telegraf ve starověku, středověku a novověku. Praha : Šimáček, 1913. str.103