Technologická kázeň

Text dotazu

Co je to technologická kázeň? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pojem "technologická kázeň" vyjadřuje potřebu přesného dodržování technologických postupů a způsobů zpracování při výrobě.

"technologie - a) nauka zabývající se způsobem zpracování materiálů na konečné výrobky a uplatňování věd. poznatků při zdokonalování výr. postupů;

b) výr. postup při zpracovávání materiálů"

( Technický slovník naučný. T-Ž. 1. vyd. Praha : Encyklopedický dům, 2005.

str. 33.)

"kázeň - vědomé podřízení vlastní vůle vůli vyšší (předpisům, zákonům, povinnostem ap., zájmu něj. celku); disciplína"

(Slovník spisovného jazyka českého. II. h-l. 2., nezměn. vyd. Praha :

Academia, 1989. str. 302.)

Pravděpodobně se však nejedná o oficiální technický termín, neboť dané slovní spojení technické slovníky neuvádějí:

* Technický slovník naučný. 1. vyd. Praha : Encyklopedický dům, 2001-2005.

* Technický naučný slovník. 2., rev. a dopl. vyd. Praha : SNTL, 1981-1986.

* Technický naučný slovník. 1. vyd. Praha : SNTL, 1962-1964.

* Technický slovník naučný : Ilustrovaná encyklopedie věd technických. Díl XIII, Stěna až Třecí. raha : Borský a Šulc, 1937.

* DOBROVOLNÝ, Bohumil. Příruční slovník vědy a techniky. 2. vyd. Praha :

Práce, 1987.

* Malá technická encyklopedie : určeno žákům všeobec. vzdělávacích a prům.

škol a posl. vys. techn. škol. aj. 1. vyd. Praha : SNTL, 1966.