technika zpěvu

Text dotazu

Dobrý den, velice se zajímám o zpěv a jeho možné techniky, ale doposud se mě nepodařilo narazit na literaturu zabývající se touto tématikou. Proto Vás prosím o radu. Můžete mě doporučit několik titulů, které se zabývají technikou zpěvu, dýchání a péčí o hlas? Děkuji mockráte!!

Odpověď

Dobrý den,

z fondu Národní knihovny ČR Vám můžeme doporučit následující publikace, které se zabývají technikou zpěvu, hlasem a dýcháním; záznamy a objednávky prostřednictvím online katalogu NK ČR, viz. http://sigma.nkp.cz/F/ .
ROSNER, Robert. Bel canto a moderní hlasová pedagogika. Praha : SHV, 1963. 147 s.

KUBÁTOVÁ Helena. Herci zpívají : met. pomůcka pro učitele neklasického zpěvu i pro jejich žáky. Praha : Supraphon, 1989. 162 s.

VRCHOTOVÁ-PÁTOVÁ, Jarmila. Kapitoly o zpěvu. Praha : Ústav pro kulturně výchovnou činnost, 1986. 131 s.

KUCHARSKÝ, Andrej; MAREK, Jaroslav. Krásný zpěv naší doby : Příručka pro studenty a učitele zpěvu : Přirozená pěvecká technika pro školu, umění a denní život. Jinočany : H & H, 1994. 49 s. ISBN 80-85787-60-1 (brož.)

GRANFORTE, Apollo. Krátké pojednání o zpěvu v teorii a praksi. [S.l. : s.n.; 1960]. 20 s.

MARTIENSSENOVÁ, Franziska. Vědomé zpívání : základy studia zpěvu : určeno pro posl. fak. hudební. Praha : SPN, 1989. 94 s.

KOČÍ, Přemysl. Základy pěvecké techniky. Praha : Supraphon, 1970. 94 s.

LOHMANN, Paul. Chyby hlasové techniky a jejich náprava : Hlasový poradce v otázkách a odpovědích. Praha : Supraphon, 1968. 138 s.

COBLENZER, Horst; MUHAR, Franz. Dech a hlas : návod k dobré mluvě. Praha : Akademie múzických umění, Divadelní fakulta, 2001. 125 s. ISBN 80-85883-82-1 (brož.)

LACINBA, Oldřich. Fyziologie a hygiena hlasu pro třetí ročník konzervatoří (zpěv). Praha : SPN, 1986. 135 s.

VÁLKOVÁ, Libuše. Hlas individuality. VYSKOČILOVÁ, Eva. Psychosomatické pojetí hlasové výchovy. V Praze : Akademie múzických umění, 2005. 119 s. ISBN 80-7331-034-1 (brož.)

SOUKUP, Jaromír. Hlas, zpěv, pěvecké umění. Praha : Supraphon, 1972. 147 s.
- k objednání využijte naskenované katalogy KATIF, http://katif.nkp.cz/ .
Generální katalog II/Slovenský-Stek/Soukup J-Souss/záložka č.23

VAŠEK, Rudolf. Kultivovaný zpěv, jeho zásady a metodika. Praha : Panton, 1977. 142 s.

Ed. by FALKNER, Keith. Voice. London : Macdonald, 1983. x, 310 s. ISBN 0-356-09098-1 (váz.)

Články z periodik; záznamy naleznete v bázi ANL-články v českých novinách, časopisech a sbornících, dostupné na http://sigma.nkp.cz/F/ :

BRABEC, Jičí. Alikvotní zpěv. In: Folk & Country. ISSN 0862-9900. Roč. 17, č. 6 (200706), s. 15

JEHNE, Leo. Chcete zpívat pop? : Technika zpěvu falzetem. Zesílený falzet.
Zpívání falzetem a plným hlasem. In: Melodie. Roč. 28, č. 10 (1990), s. 310-311. In: Příl. č. 11 č. 12 s. 344 s. 372

KRISTEK, Jan. Tajemství úspěšného hlasu. In: Regenerace. Č. 1 (1995), s. 14

CYRUS, Jaroslav. Základy hlasové techniky a kultivovaného zpěvu. In: Cantus. ISSN 1210-7956. Roč. 18, č. 1 (2007), s. 20-21

Elektronické zdroje týkající se problematiky hlasu a zpěvu, volně dostupné na Internetu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlas
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zp%C4%9Bv