Technické myšlení

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co je to technické myšlení? A jak poznám, zda jej mám?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby „Ptejte se knihovny“.

Tímto tématem se ve své bakalářské práci (Kreativita a rozvoj technického myšlení) zabývá p. Karel Špalek (viz Ref1, celá práce je volně ke stažení). Citace (Ref2 a Ref3) z jeho práce:

Technické myšlení je: „souhrn vědomostí, dovedností a zkušeností, které mohou být využity k vyřešení dílčích problémů konstrukce i postupu výroby výrobku a konečná syntéza všech použitelných realit, jíž řešitel dospěje k vytvoření projektu, tj. k úplnému vyřešení konstrukce i postupu výroby výrobku“. (Ref2)

„Technické myslenie je proces odrážania a využívania prírodných zákonov a technických princípov v technických výtvoroch a v technologických procesoch.“ (Ref3)

Tedy „technické myšlení“ je obecně souhrn vědomostí a dovedností, které nám umožňují užívání nějakého technického zařízení či jeho vývoj, správu, atd. Pan Špalek (Ref1) dělí dále hloubku dosažených znalostí (kupříkladu laik, amatér, … , profesionál). Pro představu uveďme příklad: užívání počítače.

Žádná znalost zařízení = vidíme počítač poprvé v životě.

-          Nicméně, disponujeme-li dobrým technickým myšlením, vidíme, že na samotném PC jsou různé tlačítka, zdířky a kabely. Logickou úvahou dospějeme k tomu, že kabely se musí někam zasunout a dle tvaru kabelů poznáme i kam. Jelikož jeden kabel je zapojen do elektrické sítě, usoudíme, že pro běh zařízení je třeba ho zapnout. Z našich obecných technických znalostí víme, jak obvykle vypínač vypadá, a začneme ho hledat. Dospějeme-li k jeho nalezení, zmáčkneme ho a potvrzením naší činnosti je rozblikání diod a jakýsi hluk, který počítač vydává. Takto bychom mohli pokračovat v aplikaci našeho technického myšlení a znalostí.

-          Na druhou stranu, nemáme-li žádné technické myšlení, o cílovém zařízení si nemusíme ani uvědomit, že je to zařízení a můžeme si myslet, že je to třeba jen dekorace. Dobrým příkladem může být třeba nějaký domácí mazlíček, který sice počítač vidí, ale je nepravděpodobné, že by jej dokázal zapnout či s ním jinak manipulovat (tím nemyslíme okousávání kabelů, atd.).

Pan Špalek (Ref1) dělí „technické myšlení“ na:

  1. Praktické myšlení (practical thinking)

·    jednoduché rutinní aktivity řízené myšlením - manipulace s nářadím, jednoduchá výroba,

·     manipulativní myšlení - montáž a demontáž technických zařízení,

·      zjišťování - diagnostika, zkoumání nových výrobků.

  1. Vizuální myšlení (visual thinking)

·     reproduktivní myšlení - čtení technických nákresů,

· tvořivé myšlení - plánování, konstruktivní práce od jednoduchého náčrtu k nákresům, modelům.

3.       Intuitivní myšlení (intuitive thinking)

·         vylepšení existujících nebo utvoření nových konstrukcí.

4.       Koncepční myšlení (conceptual thinking)

·         založeny převážně na myšlenkových operacích obsahujících slova a popisy,

·         postaveno na systémech pojmů nebo technických kategorií vyskytujících se ve vysvětleních, důkazech a v plánování. Analytický a syntetický způsob myšlení.

Toto dělení je samozřejmě jen rámcové, a v tak široké škále (které pojem „technické myšlení“ vymezuje) je nepřeberné množství dalších podskupin a oblastí (Ref4 dělí dále na tradiční a moderní technické vzdělání, ruční práce, kreativní práce, atd.). Další informace je možno nalézt v Ref6.

Úroveň Vašeho technického myšlení je možno určit pomocí orientačního testu, který je možno nalézt pod pojmem „Test technického myšlení“ (viz ukázka v Ref5). Samostatně se nám bohužel nepodařilo tento test sehnat. Některé testy logického či analytického myšlení mohou obsahovat i test technického myšlení. Pro přesné informace doporučujeme kontaktovat výchovné poradny, psychologicko-poradenská centra či úřad práce.

Reference:

Ref1 – ŠPALEK, Karel. http://is.muni.cz/th/322479/pedf_b/

Ref2 - ŠKÁRA, Ivan. Úvod do teorie technického vzdělávání a technické výchovy žáků základní školy. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita v Brně, 1993. 33 s. ISBN 8021007435. Možno vypůjčit v NK v Praze viz http://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&local_base=NKC&ccl_term=ICZ=np9419328

Ref3 - KRUŠPÁN, I. Rozvíjanie technického tvorivého myslenia v procese technickej záujmovej činnosti. In Rozvíjanie tvorivých činností v pracovnej výchove. Banská Bystrica : Pedagogická fakulta, 1985, s. 47 – 58.

Ref4 – Ossi Autio, Ron Hansen. Defining and Measuring Technical Thinking: Students' Technical Abilities in Finnish Comprehensive Schools. Text v aj. http://scholar.lib.vt.edu/ejournals/JTE/v14n1/autio.html

Ref5 – Střední průmyslová škola, Ústí nad Labem. http://www.spsul.cz/pdf/test_13_1_2005.pdf

Ref6 – KROPÁČ Jiří, HAVELKA Martin. Poznámky k pojmu „technické myšlení“. www.kteiv.upol.cz/uploads/soubory/kropac/1.doc