Teatr, amfiteatr, odeon

Text dotazu

Potřebovala bych vědět, jaký je rozdíl mezi amfiteatrem a teatrem a co je odeon. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
Amfiteátr: 1. ve st. Řecku okrouhlá otevřená divadelní stavba, v Říme též pro zápasy gladiátorů apod., se stupňovitě se zvedajícími místy pro diváky.
2. půlkruhové divadelní, filmové prostranství s obdobným stupňovitým hledištěm (též v přírodě); též obdobná přednášková síň
Teátr, tyátr: divadlo (v přeneseném expresivním slova smyslu pak hrát t. - přetvařovat se, vyvádět). Slovo bylo převzato z řec. teatrum - divadlo)
Odeon: koncertní, divadelní nebo zábavní síň; budova s takovou síní; též ódeion: ve st. Řecku půlkruhový prostor, budova pro hudbu a pěvecké produkce, přednes, recitaci.

Odpověď na Váš dotaz jme nalezli v:
Akademický slovník cizích slov : [A-Ž] / kolektiv autorů pod vedením Věry Petráčkové a Jiřího Krause. 1. vyd. Praha : Academia, 1998. 834 s. ISBN 80-200-0607-9