tatratea

Text dotazu

Co je ten "tatránský čaj", myslím tím odkud pochází, jak chutná, kdy byl objeven atd. google je podezřele zamlklý a já neumim po anglicku

Odpověď

Dobrý den,

Tatratea či Tatranský čaj je čajový bylinný alkoholický nápoj vyráběný slovenskou rodinnou firmou Karloff od roku 2003. Firma navázala na starou tradici slovenských horalů, kteří pili medem slazené nápoje vyrobené z výluhu z bylin, čaje a silného destilátu. Receptů na tyto "tatranské čaje" existovalo na Slovensku značné množství.

Recept, který používá zmíněná firma Karloff, uvádí mezi hlavními ingrediencemi černý čaj z indické provincie Assam, dubové piliny, tajnou směs bylin, alkohol, vodu a ovocné destiláty, extrakty a aromata. Tatranský čaj je v této firmě vyráběn v několika příchutích a stupních obsahu alkoholu. Nejslabším nabízeným nápojem je 22% Tatranský čaj s příchutí kokosu a bílého čaje v bílé láhvi. Dále se vyrábí 32% Tatratea s citrusovou příchutí v limetkově zelené flašce, 42% Tatratea  z výtažky broskví a bílého čaje, 52% Tatratea s extraktem z černého čaje prodávaný v  elegantní černé lahvi, 62% silný Tatratea  s příchutí  lesního ovoce a fialovou barvou láhve a nejostřejší Tatratea 72% v kovově stříbrné lahvi.

Proces výroby Tatranského čaje je několikaměsíční. Nejprve se ve studeném alkoholu pomalu maceruje černý čaj Assam, dubové piliny a směs bylin. Následuje filtrace a po osmi týdenním odležení a dozrávání další mechanická filtrace a dochucení a upravení výsledného nápoje přidáním vody, alkoholu (z cukrové řepy), cukru, ovocných destilátů, ovocných extraktů a přírodních aromat. Hotový nápoj se nechává ještě dalších 6 týdnů odležet a následně se balí a expeduje.

Za svůj výrobek a design lahví obdržela firma Karloff řadu ocenění.

Článek o historii a výrobě Tatranského čaje: https://www.alkoholium.cz/tatratea-poznejte-tatransky-caj-z-ryzi-prirody-slovenskych-hor/

Další použité a doporučené zdroje:

http://www.tatratea.com/en/
*  http://www.karloff.sk/
http://www.czechoslovakspirit.cz/clanky/uz-jste-pili-tatransky-caj