tantrický buddhismus

Text dotazu

Prosím o nějaké informace o tantrickém buddhismu,díky.

Odpověď

Dobrý den,

pojem tantrický buddhismus se používá pro pozdní směr buddhismu - vadžrajánu = "diamantový vůz". Tantrismus začal do buddhismu pronikat kolem 3.století, vznik vadžrajány se datuje do poloviny 1. tisíciletí. Vychází z mahájány a byl ovlivněn šívovským a višnuovským hinduistickým tantrismem. Typickým znakem tantrického buddhismu je meditace o čtyřech otázkách: Kdo jsem? ( ko´ham? ), Odkud jsem přišel? ( kuta ágátó´smi? ), Kam jdu? ( kutragaččhámi?), Proč jsem zde? ( kimarthamihá´smi? ). Propojen je s magií, mystikou a sexualitou. Z filosofického hlediska se vadžrajána přibližuje existencialismu. Kolem 5. století začaly vznikat naučné tantry (původně tantra = tkalcovský stav, později učení, traktát ), dvě nejvýznamnější jsou Guhjasamádža a Kálačakra. Důležité jsou také mystické zpěvy siddhů ( dokonalých Mistrů ). Kolem 8. století se tantrické učení šířilo po celé Indii, dostalo se do Bengálska, Kašmíru, na Srí Lanku a do Tibetu. V Tibetu se z vadžrajány vyvinula zvláštní tantrická škola kálačakrajána s důrazem na magii a mystiku.

Zdroj:
MILTNER, Vladimír. Malá encyklopedie buddhismu. 1. vyd. Praha : Práce, 1997. ISBN 80-208-0394-7 (váz.)