Tanec sv. Víta

Text dotazu

Vážení,
zajímá mě, prosím, jak se dostal sv. Vít do názvu choroby tanec sv. Víta.
Našla jsem legendu, že sv. Vít vyléčil z epilepsie císařova chlapce. Jde to jedn z důvodů? Něco jsem objevila i v německé Wikipedii, (heslo Sv. Víta), že by mohlo jít o souvislost. Všechno ostatní jsou náznaky - ale zda a proč je choroba pojmenovaná po sv. Vítovi, nikdo nemohu najít. Všude se uvádí, že choroba se později pojmenovala ... Nejde mi o příznaky choroby, novější pojmenování. Také, zda je možné zjistit, kdy se v historii toto pojmenování objevilo.

Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,
"o chorobě nazvané "tanec sv. Víta" kolují v lidovém podání cizím i českém rozmanité zkazky." Tak píše Čeněk Zíbrt ve své monografii Jak se kdy v Čechách tancovalo. Praha: F. Šimáček, 1895. U nás se říkávalo, že tuto nemoc dostane člověk z náhlého leknutí. V polovině 14. století byla celá Evropa zachvácena hrozným morem (černá smrt). Lid si nevěděl rady a tak zkoušel různé "zázračné" prostředky a taky tanec, který kronikáři nazývali tanec sv.
Víta. Věřili již ve starověku i ve středověku, že kouzlem hudby se nemoc
hojí. Tancovali na náměstích a ulicích,   zmítali sebou, skákali, až klesali
na smrt vysíleni s pěnou na rtech. Tehdejší lékaři podivnou nákazu taneční přisuzovali ďáblu. Souviselo to také s průvody "mrskačů". Ti, kteří byli ušetřeni nákazy černou nemocí, mrskali do krve své tělo, aby byli solidární s nemocními. R. 1349 přišel jeden takový průvod z Německa až do Prahy; aby udělal přítrž jeho řádění, vyhnal ho přísný arcibiskup Arnošt ze země.
Výklad o tom, proč vznikl název tanec sv. Víta, se  popisuje se asi tak, že městský úřad ve Štrassburku pečoval o uzdravení posedlých taneční chorobou.
Byli donášeni do kaple sv. Víta a tam ošetřováni a modlitbami hojeni. Méně známa je pověst, že otec sv. Víta, aby donutil světce k modloslužebným obřadům, přivedl mu mladičkou tanečnici, která ho tancem lákala k obřadům.
Také si lid vyprávěl, že sv. Vít, jeden ze čtrnácti pomocníků, před svou mučednickou smrtí prosil Boha, aby ti, kdo se postí v předvečer jeho svátku a budou slaviti ve výroční den jeho památku, byli uchováni před křečovitým tancem. "Tu prý se ozval tajemný hlas: "Víte, modlitba tvá je vyslyšena."
Proto prý se jmenuje "tanec svatého Víta."
Tanec sv. Víta byl také nazýván někdy tanec Modestův - podle Modesty, učitele sv. Víta. Někteří kronikáři odvozují název tance sv. Víta od svatojanského tančení u Slovanů při pálení ohnů v době slunovratu. Pod názvem sv. Víta se prý může skrývat slovanský bůh Svantovít.
Ve 14. a 15. století řádila v Italii nervová choroba, podobná tanci sv. Víta a nazvaná tarantismus (podle kousnutí jedovatého pavouka tarantelly.)
          Bohužel ani nám se tedy nepodařilo přesně zjistit, proč se tanec sv. Víta jmenuje právě tak. Přikláníme se spíš k tomu, že je to souhrou několika okolností, viz výše i níže.
Z dalších zdrojů na internetu; (informace ale neověřujeme, za správnost nemůžeme ručit):
"Název choroby tanec svatého Víta (latinsky chorea minor) pochází už ze středověku, kdy byly poprvé popsány příznaky této neurologické poruchy projevující se náhlými bezúčelnými škubavými pohyby, připomínajícími někdy až taneční hopkání. Proč je součástí jejího názvu právě sv. Vít, není úplně jasné. Patrně to bude souhrou několika okolností: jednak využitím legendy o uzdravení chlapce z epilepsie, jednak byl sv. Vít později vzýván jako ochránce proti mnoha nemocem, zejména epilepsii a chorei, jednak je uctíván jako patron herců, komediantů a tanenčníků (a záchvaty křečovitého zmítání někdy mohou vzdáleně připomínat prudké taneční pohyby)."
Zdroj:
http://www.odpovedi.cz/otazky/proc-se-jmeno-sv-vita-objevilo-v-pojmenovani-n
eurologicke-choroby-tanec-sv-vita-vkladam-po-druhe

* Tanec sv. Víta neboli posunčina (chorea minor), je nervová choroba, jež se projevuje rychlými bezděčnými záškuby větších skupin svalových na končetinách, trupu i v obličeji; tím trpí normální sled chtěných pohybů.
Název pochází ze středověku, kdy se pozorovaly celé epidemie posedlosti tancem, zejména v Porýní; šlo patrně o hromadnou psychosu. Pod společný název [Tanec sv. Víta] byly i později zahrnovány rozmanité křeče a bezděčné pohyby, jež dnes přesněji odlišujeme.
Zdroj: http://battlefield.mypage.cz/menu/t/tanec-svateho-vita

Vít
dítě, mučedník, narozen: kolem r. 297 na Sicílii, zemřel: kolem r. 304 v Římě... Patron mimo  lékárníků, vinařů, herců, ... proti vzteklině; proti padoucnici, posedlosti, hysterii a křečím...
Vít, narozený pravděpodobně na jihozápadním pobřeží Sicílie, se dožil jen sedmi let. Jeho pohanský otec žádal po dítěti, které bylo svým vychovatelem a svou kojnou Krescencií vychováno tajně křesťansky, aby odpřísáhlo zapření víry v Boha. Vít se zpěčoval a uprchl s oběma dospělými do Lucany v Dolní Itálii. Podle legendy je všechny tři zásobil jeden šlechtic jídlem. Jednoho dne byli křesťané odhaleni a předvedeni v Římě císaři Diokleciánovi, krutému pronásledovateli křesťanů. Vít sice vyléčil ještě dokonce panovníkova syna z padoucnice, avšak Dioklecián se mu necítil zavázán. Dal dítě a jeho dva průvodce vhodit do kotle s vařícím olejem. Avšak všichni tří vystoupili z něho neporušeni. Lev, jemuž je předhodili k žrádlu, si lehl před nimi a lízal jim nohy. Tu dal zuřivý Dioklecián sedmiletého Víta s jeho kojnou a učitelem natáhnout na skřipec a pak stít. Několik šlechticů prý hlídalo podle legendy mrtvoly, až je jedna křesťanka pochovala. To se stalo r. 304.
Jiné podání říká, že Vít a jeho společníci byli popraveni na Sicílii.

http://www.ruzenec.cz/Modlitby/Svati/svaticerven/Vit.htm

http://leccos.com/index.php/clanky/tanec-sv-vita

http://dance.pragmalista.info/historie/006/index.php